Piatok, 27. január 2023. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Známka, ktorá zachraňuje detské životy

Nadácia Kvapka nádejeGaléria fotiek (12)
Nadácia Kvapka nádeje
Zdroj: Nadácia Kvapka nádeje

Transplantačná jednotka kostnej drene v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave funguje už 20 rokov. Pri tejto príležitosti Slovenská pošta, a.s. predstavila benefičnú poštovú známku, ktorej časť výťažku z predaja poputuje Nadácii Kvapka nádeje na pomoc detskej onkológii.


Poštová známka s názvom „Transplantačná jednotka kostnej drene DFNsP“ putuje do obehu v náklade 2 milióny kusov a časť výťažku z predaja každej z nich venuje Slovenská pošta Nadácii Kvapka nádeje: “Rozhodli sme sa vyjadriť podporu týmto pacientom prostredníctvom poštovej známky. K spolupráci s Detskou fakultnou nemocnicou a Nadáciou Kvapka nádeje nás inšpiroval aj náš každodenný kontakt so širokou verejnosťou. Občania sa môžu prostredníctvom siete našich viac ako 1500 pobočiek dostať k tejto výnimočnej známke,“ povedal Tomáš Drucker, generálny riaditeľ Slovenskej pošty.

Motív poštovej známky predstavuje tvár dievčatka v hornej časti a motív krvi a červených krviniek v dolnej časti známky. Autorom návrhu je doc. Igor Benca, akad. mal., ktorý verí, že aj vďaka tejto známke môže upriamiť pozornosť na túto tému a pomôcť deťom, u ktorých je transplantácia krvotvorných buniek často jedinou šancou na záchranu života. Pred 20 rokmi dostali takúto šancu 3-4 deti ročne, dnes je transplantačná jednotka schopná liečiť viac ako 35 detí ročne. Za 20 rokov svojej existencie sa na tomto pracovisku vykonalo viac ako 320 transplantácii u detí, pričom úspešnosť liečby a dlhodobé prežívanie pri úplnom zdraví sú podľa riaditeľa nemocnice, MUDr. Ladislava Kuželu, CSc., porovnateľné s detskými transplantačnými centrami v Európe.

V novembri 1995 bolo v bratislavskej Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) zriadené špeciálne pracovisko pre transplantácie krvotvorných buniek. Transplantačná jednotka kostnej drene (TJKD) Kliniky detskej hematológie a onkológie DFNsP v Bratislave je jediným detským pracoviskom na Slovensku, kde sa vykonávajú transplantácie krvotvorných buniek u detí (od 0 do 18 rokov) s onkologickými, závažnými hematologickými, metabolickými ochoreniami ako aj niektorými vrodenými poruchami imunity.

Aj vy môžete byť o kvapku lepší a poslať akúkoľvek esemesku na číslo 830. Jej hodnota je 3 € a esemesky prijímame po celý rok. „Podporu činností našich aktivít si veľmi ceníme“ vyjadril poďakovanie správca Nadácie Kvapka nádeje Štefan Bernát.

Pozrite si dojímavý videoklip, ktorý natočili malí, detskí hrdinovia.

http://www.kvapkanadeje.sk/

- reklamná správa -

Známka, ktorá zachraňuje detské životy


Najčítanejšie články