Katriňák rozhodcom Sony Xperia Freestyle X-Night, lístky kúpite aj na mieste | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Katriňák rozhodcom Sony Xperia Freestyle X-Night, lístky kúpite aj na mieste

www.fmX.sk
www.fmX.sk
Zdroj: Sony Xperia Freestyle X – Night
02.11.2012 11:10

BRATISLAVA – Už v sobotu 3. novembra sa v aréne ZŠ Ondreja Nepelu v Bratislave uskutoční 5. ročník halovej motokrosovej šou Sony Xperia Freestyle X-Night.


O prémiu 20 000 eur bude na trati s 250 tonami navezenej hliny, ktorú pripravili organizátori za rekordných 50 hodín po zápase Slovana s Chabarovskom v KHL, súťažiť 10 jazdcov vrátane legendárneho Edgara Torronterasa, českého majstra sveta Libora Podmola, atraktívneho Japonca Daisuke Suzulkiho či jediného Slováka Branislava Nikša.

Kvalifikácia sa jazdí na 90 sekúnd, osmi finalisti predvedú svoje najlepšie skoky a triky v časovom limite 120 sekúnd. Skákať sa bude do výšky 8-9 m a do vzdialenosti 25 m. Zdvojený dopad umožní aj synchro jazdy, kedy v jednej chvíli budú v akcii naraz až traja jazdci. Na záver sa všetci aktéri predstavia publiku v tzv. vláčiku, v ktorom jazdci skáču v tesnej blízkosti za sebou.

Účasť v porote prisľúbil už po druhý raz aj legendárny slovenský jazdec enduro, motokrosu či vytrvalostných pretekov Dakar Jaroslav Katriňák!

„Jaro je veľkým fanúšikom extrémneho halového motokrosu a keď sme ho oslovili s ponukou stať sa členom poroty, nezaváhal ani na chvíľku!“ povedal promotér akcie Jozef Murín. Ďalšími porotcami sú Petr Kuchař legenda českého freestyle motokrosu, a Zdeněk Fusek - aktívny FMX pretekár.

V sprievodnom programe sa v jeho exhibičnej časti pokúsi slovenský cyklista Dušan Antalík na svojom BMX o rekordný skok cez rampu do diaľky.

Vstupenky budú v predaji až do soboty v sieti ticketportal.sk a od 17:00 h aj priamo v pokladniach arény za jednotnú cenu 25 eur. Rodiny či partie nadšencov však ušetria, ak využijú zvýhodnené vstupné Quatro pre 4-členné skupiny.

Vizitky jazdcov na 5. ročníku

Sony Xperia Freestyle X-Night:

Edgar Torronteras

(Španielsko)

Narodený: 17. mája 1980

Motorka: Yamaha YZ 250

Edgar začal jazdiť motokros u ž v mladosti, rovnako ako jeho otec. Edgar je skutočný pionier freestyle motokrosu v Európe. Už v 90. rokoch minulého storočia patril popri klasickom motokrose k prvým, ktorí skákali na motorkách šialené triky. Jeho meno sa objavuje na štartových listinách prvých kultových prerekov FMX ako Red Bull X-Fighters. Popri kariére jazdca poznačenej sériou zranení sa živí aj ako DJ v rodnej Barcelone.

Libor Podmol

(Česká republika)

Narodený: 1. júna 1984

Motorka: Suzuki RM 250

Ostravský rodák začínal s klasickým motokrosom, od roku 2003 sa venuje freestylu. Je majster sveta FIM v FMX z roku 2010, pravidelne štartuje v rámci sérií Red Bull X-Fighters, Gladiator games či Night of the Jumps. Jeho najobľúbenejším trikom je underflip indy.

Hannes Ackerman

(Nemecko)

Narodený: 5. marca 1990

Motorka: KTM SX 250

Hannes je starší zo súrodeneckej dvojice Ackermannovcov a reprezentuje druhú generáciu nemeckých FMX jazdcov, ktorá má nahradiť odchádzajúce legendy ako Busty Wolter a Fabian Bauersachs. Vrcholom kariéry preňho bol štart na Red Bull X-Fighters v Mníchove. Tvrdí, že v Nemecku často pršalo a bolo chladno, preto sa presťahoval do Francúzska, kde trénuje nové triky v partii s Rinaldom aj svojim bratom Lucom.

Maikel Melero

(Španielsko)

Narodený: 25. januára 1988

Motorka: KTM SX 250

Na začiatku bolo osudové stretnutie so špičkovým krajanom Danym Torresom na motokrosových pretekoch. Danny už v tom čase jazdil aj FMX a zlákal naň aj 17-ročného Maikela. V roku 2011 sa už ocitol v nominácii na Nováčika roka! Za všetky slová hovoria jeho posledné impozantné výsledky – v tomto roku má už na  konte 3. miesto z Red Bull X-Fighters v Madride a 5. priečku v rovnakej sérii z Mníchova.

Daisuke Suzuki

(Japonsko)

Narodený: 25. februára 1981

Motorka: Yamaha YZ 250

Jazdiť začínal ako 3-ročný, prvé preteky absolvoval v siedmich a do profi kolotoča v motokrose vhupol ako tínedžer. Do seriálu FMX vstúpil v roku 2002, odvtedy jazdí po celom svete na súťažiach aj exhibíciách.

David Rinaldo

(Francúzsko)

Narodený: 18. decembra 1989

Motorka: Yamaha YZ 250

Ako väčšina freestylistov začínal aj David motokrosom, už v 13. rokoch však presedlal na freestyle (FMX). Najskôr skákal na podujatiach vo Francúzsku, ale ako sa zlepšovali jeho triky, prichádzali pozvánky na väčšie akcie. Napriek tomu, že patrí do novej generácie jazdcov, nezabúda ani na klasické základy a triky FMX – vrátane nevyhnutných tetovaní :-) Jeho špecialitou je Double Grab Flip v kombinácii s inými trikmi, čím dostane do varu každé obecenstvo.

Branislav Nikš

(Slovensko)

Narodený: 26. júna 1983

Motorka: KTM 250 SX

Bratislavský rodák trénujúci najmä v Petržalke sa pred domácim publikom predstaví vôbec po prvý raz – vlani ho z účasti vyradilo zranenie. Ništ je jediný FMX jazdec na Slovensku, skáče triky ako suicide nohander či whip. Úspechom preň bude v silnej konkurencii už postup do finálovej osmičky!

František Máca

(Česká republika)

Narodený: 21. mája 1985

Motorka: Kawasaki 450

S FMX začal v roku 2010 po tom, ako skončil pre problémy s chrbticou 13-ročnú motokrosovú kariéru. Stal sa tímovým sparringpartnerom Libora Podmola. Keď  v októbri 2010 prvýkrát skočil backflip nielen v molitane ale aj na hlíne, definitívne sa rozhodol oruientovať na freestyle motokros.

Matěj Česák

(Česká republika)

Narodený: 28. septembra 1999

Motorka: KTM 85

Najmladší, ešte len 13-ročný účastník súťaže, bude mať pripravené menšie rampy. K motorizmu ho pritiahol otec, neskôr začal trénovať na trati Ondřeja Piláta. Odmalička boli motorky Matějovým najväčším koníčkom. Dodnes jazdí motokros aj freestyle motokro, v ktorom sa už predstavil aj na veľkých akciách ako napr. Gladiator Games v Prahe (2008, 2009, 2010).

Martin Koren

(Česká republika)

Narodený: 1. novembra 1982

Motorka: KTM 250SX

Keď bol Martin malý, presťahoval sa s rodinou do USA, tam začínal s motorizmom. V 13. sa vrátil do Česka, začal motokrosovú kariéru, no čoskoro podľahol čaru freestylu. Od roku 2003 sa venuje len FMX, absolvoval stovky špičkových súťaží vrátane FIM World Championship, kde skončil najlepšie na 4. priečke. V roku 2012 ho prvý raz pozvali do Red Bull X-Fighters (Kalifornia, USA). Okrem jazdenia je aj promotérom a organizátorom viacerých podujatí najmä v Česku.

Viac info na www.fmX.sk

- reklamná správa -


Galéria

Sony Xperia Freestyle www.fmX.sk Sony Xperia Freestyle Sony Xperia Freestyle Sony Xperia Freestyle

Nástroje k článkuZDROJ: PR článok
FOTO: Sony Xperia Freestyle X–Night

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články