°C

Utorok, 26. január 2021. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Štyri šálky kávy denne môžu ženy ochrániť pred depresiou

Ilustračné foto
Ilustračné foto
28.09.2011 11:51

BRATISLAVA - Štyri šálky kávy denne môžu pre ženu znamenať o 20 percent nižšie riziko, že sa u nej prejaví depresia. Vďaka viac než desať rokov trvajúcemu výskumu na to prišli americkí vedci. Kofeín je najčastejší stimulant nervového systému na svete, až 80 percent jeho užívateľov si ho dopraje práve v káve.


Pitie tohto populárneho nápoja na chvíľu spôsobí nával energie. "Ide o krátkodobý efekt konzumácie kofeínu. My sme sa zamerali na dlhodobé chronické užívanie kofeínovej kávy," uviedol Alberto Ascherio z Harvardovej univerzity. Jeho tím pozoroval viac ako 50-tisíc žien v priemernom veku 63 rokov, pričom ani jedna na začiatku pozorovania netrpela depresiou. Ženy rozdelili do skupín podľa toho, koľko kávy a ako často pili predchádzajúcich 14 rokov. Tie následne sledovali desať rokov.

"Zistili sme, že u tých žien, ktoré pravidelne pili štyri a viac šálok kávy za deň, sa znížilo riziko vyvinutia depresie o 20 percent oproti tým, čo pili kávu len občas alebo vôbec," skonštatoval Ascherio. Podľa neho existuje len veľmi málo štúdií, ktoré by monitorovali dlhodobé pitie kávy. Jeden menší výskum z Fínska poukazuje na nižšie riziko páchania samovrážd u mužských milovníkov kávy.

On a jeho tím však vďaka svojmu skúmaniu naznačujú, že káva vo väčších množstvách môže byť dokonca prevenciou Parkinsonovej choroby. Túto verziu podporujú aj výskumy na zvieratách, ktoré potvrdili, že kofeín chráni organizmus pred neurotoxínmi. Ascherio však upozorňuje, že jeho štúdia ešte nič nedokazuje, na potvrdenie alebo vyvrátenie hypotéz je nutných ešte veľa výskumov a práce.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: shutterstock

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články