Štvrtok27. august 2026, meniny má Silvia, zajtra Augustín

KĽDR hrozí USA a Soulu: Po dodávkach zbraní avizuje silnú reakciu

Kim Čong-un
Kim Čong-un (Zdroj: SITA/AP/Korean Central News Agency/Korea News Service)

SOUL - Severná Kórea vo štvrtok odsúdila plány USA dodávať Soulu taktické rakety a financovať projekty na monitorovanie ľudských práv na jej území, pričom avizovala „silnú reakciu“. Informuje o tom agentúra AFP.

Americké ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že schválilo potenciálny predaj rakiet vzduch-vzduch AIM-9X a súvisiaceho vybavenia Južnej Kórei v odhadovanej celkovej hodnote 125 miliónov dolárov.

KĽDR reaguje na zbrane

Hovorca ministerstva zahraničných vecí v Pchjongjangu vo vyhlásení, ktoré zverejnila severokórejská tlačová agentúra KCNA, uviedol, že „nemôžeme prehliadnuť nepriaznivý vplyv predaja amerických zbraní Kórejskej republike na bezpečnostnú situáciu v regióne“. Vo vyhlásení tiež kritizoval plány Washingtonu vyčleniť milióny dolárov na podporu ľudských práv a na šírenie informácií do Severnej Kórey.

Washington chce prelomiť mlčanie

Úrad pre demokraciu, ľudské práva a prácu amerického ministerstva zahraničných vecí minulý týždeň vyhlásil verejnú súťaž pre organizácie, ktoré majú zdokumentovať porušovanie ľudských práv v Severnej Kórei a narušiť v tomto smere informačný monopol KĽDR.

Ministerstvo zahraničných vecí Severnej Kórey označilo najnovšie kroky USA za bezpečnostné hrozby, ktorých cieľom je vytvoriť nestabilitu v Severnej Kórei. „KĽDR zareaguje na tieto nepriateľské činy rázne, bezodkladne a dôrazne,“ uvádza sa v stanovisku. K rozhodnutiu USA dodať Južnej Kórei zbrane došlo len pár dní po tom, ako americký prezident Donald Trump nariadil obmedziť rozsah prebiehajúcich spoločných vojenských cvičení.

Viac o téme: ZbraneUSAKĽDRPredaj
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu