BOGOTA - Kolumbijský pravicový prezident Abelardo de la Espriella nariadil tvrdý zásah proti nelegálnym migrantom a prisľúbil, že v rámci rozsiahlejších bezpečnostných opatrení začne s ich deportáciou. Informujú o tom agentúry AFP a Bloomberg.
Deportácie sa začnú už tento týždeň
„Príkaz pre imigračné úrady je jasný... najprv tí, ktorí páchajú trestné činy, potom tí, ktorí si nezlegalizovali svoj pobyt, v dôsledku čoho budú musieť byť deportovaní,“ povedal prezident vo videu bezpečnostnej rade v meste Barranquilla. „Neprijmem nelegálnych migrantov, nech sú odkiaľkoľvek,“ uviedol a oznámil, že „tento týždeň“ sa začnú deportačné procesy na základe prezidentského nariadenia.
Krajne pravicový líder nastúpil do úradu 7. augusta s programom, ktorý sa zameriava na boj so zločinom a guerillami obchodujúcimi s drogami. Plán sa však po ničivom zemetrasení z 10. augusta musel odložiť. „Kolumbijčania na prvom mieste, Kolumbijčania na druhom mieste, Kolumbijčania na treťom mieste, nech je to každému jasné,“ vyhlásil De la Espriella, čím podľa AFP pripomenul agendu prezidenta USA Donalda Trumpa „Amerika na prvom mieste“.
V Kolumbii žijú milióny Venezuelčanov
V Kolumbii žijú podľa odhadov tri milióny Venezuelčanov, ktorí v uplynulom desaťročí utiekli cez hranice pred hospodárskou a politickou krízou vo vlastnej krajine. Predchádzajúci kolumbijskí lídri boli voči týmto migrantom tolerantní a vnímali ich ako obete režimu zvrhnutého prezidenta Nicolása Madura.