Sobota6. december 2025, meniny má Mikuláš, Nikolas, zajtra Ambróz

Katastrofálne následky povodní v Texase: Viac ako 170 ľudí je stále nezvestných, dočasne ich nemôžu hľadať

Škody po záplavách v Texase
Škody po záplavách v Texase (Zdroj: TASR/AP/Eric Gay)

AUSTIN - Záchranné zložky v nedeľu dočasne odvolali pátranie po osobách, ktoré sa stratili pri ničivých záplavách v centrálnej oblasti amerického štátu Texas. Urobili tak pre nové varovania pred dažďami, ktoré by mohli spôsobiť ďalšie povodne. Informuje správa agentúry AP.

Podľa amerických médií a miestnych úradov si povodne v strednej časti Texasu vyžiadali už najmenej 129 obetí. Šerif Larry Leitha iba v okrese Kerr vo štvrtok potvrdil 95 mŕtvych vrátane 36 detí. Viac než 170 ľudí je naďalej nezvestných. Povodne zasiahli americký štát 4. júla a odplavili viaceré domy či autá.

Predstavitelia hasičského zboru v meste Ingram nariadili záchranným posádkam evakuovať koridor rieky Guadalupe v okrese Kerr, pričom varovali pred vysokým rizikom prívalových povodní. Národný meteorologický úrad vydal varovanie, že hladina rieky Guadalupe by mohla pre intenzívne zrážky do nedeľného popoludnia stúpnuť o 4,6 metra. „Viaceré vedľajšie cesty a mosty sú už zaplavené a veľmi nebezpečné,“ oznámil úrad vo varovaní.

Česko vyslalo do Texasu 16-členný záchranný tím

Česká republika pred tým v nedeľu vyslala do Texasu 16-členný špeciálny záchranný tím, takzvaný USAR. „Cieľom misie je posilniť americké záchranné zložky pri pátraní po nezvestných osobách. Český tím bude zároveň jediným zahraničným tímom, ktorý v tejto súvislosti zamieri do USA,“ uviedla hovorkyňa Generálneho riaditeľstva HZS ČR Lucie Pipiš. Hovorkyňa Hasičského záchranného zboru Klára Ochmanová uviedla, že dĺžka nasadenia českých hasičov bude závisieť od aktuálnej situácie v zasiahnutých oblastiach.

Viac o téme: PovodneUSATexas
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu