Piatok19. júl 2024, meniny má Šarlota, Dušana, zajtra Eliáš, Iľja, Eliána

Maďarsko je pripravené podporiť Marka Rutteho na post šéfa NATO, tvrdí Orbán

Maďarský premiér Viktor Obrán.
Maďarský premiér Viktor Obrán. (Zdroj: SITA/Yuri Kochetkov/Pool Photo via AP)

BUDAPEŠŤ - Maďarsko je pripravené podporiť kandidatúru Marka Rutteho na post generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO), napísal v utorok maďarský premiér Viktor Orbán v príspevku na sociálnej sieti X. Informujú o tom agentúry AFP a Reuters.

Odchádzajúci holandský premiér Mark Rutte sa stretol s Viktorom Orbánom na okraj neformálneho summitu lídrov členských krajín Európskej únie v Bruseli. Holandské médiá NOS a RTL s odvolaním sa na nemenované zdroje už skôr v utorok informovali, že Orbán na schôdzke netrval na požiadavke, aby sa Rutte ospravedlnil za svoje kritické vyjadrenia na adresu maďarskej vlády. Orbán ich v máji označil za "problematické". Ospravedlnenie bolo jednou z dvoch podmienok, ktoré si Budapešť stanovila na vyjadrenie podpory Ruttemu ako nástupcovi Jensa Stoltenberga vo funkcii šéfa NATO.

Druhou bola garancia, že Maďarsko sa nebude musieť podieľať na vojenskej pomoci Ukrajine. Stoltenberg sa za to zaručil počas minulotýždňového stretnutia s Orbánom, ktorý mu zase prisľúbil, že Budapešť nebude blokovať súvisiace rozhodnutia Aliancie. Podľa maďarského premiéra podporuje túto dohodu v prípade zvolenia za budúceho generálneho tajomníka NATO aj Mark Rutte. Rutteho ako nástupcu súčasného generálneho tajomníka NATO už podporilo viacero krajín vrátane Spojených štátov, Británie, Francúzska, Nemecka aj Turecka. V utorok mu vyjadrilo podporu aj Slovensko.

Viac o téme: NATOMaďarskoViktor Obrán
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu