Štvrtok18. júl 2024, meniny má Kamila, zajtra Šarlota, Dušana

Indiu trápi vlna horúčav: Predčasne ukončili školský rok

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: pixabay.com/geralt)

NAÍ DILLÍ - Úrady v indickom hlavnom meste Naí Dillí nariadili predčasné zatvorenie škôl na letné prázdniny po tom, čo teploty dosiahli 47,4 stupňa Celzia a oblasť zachvátila vlna horúčav, informovala v utorok agentúra AFP.

Rovnaké rozhodnutie oznámili aj úrady v iných indických štátoch, ako je napríklad Harijána, Madhjapradéš, Pandžáb a Rádžastán, napísal denník India Today. Indický meteorologický úrad varoval pred vplyvom horúčav na zdravie najmä dojčiat, starších ľudí a ľudí s chronickými ochoreniami.

archívne video

Po horúčavách prichádzajú silné dažde a búrky: Včerajší lejak v Miloslavove (Zdroj: Tip čitateľa)

V Indii sú vlny horúčav bežným javom, ale rokmi vedeckých výskumov sa zistilo, že horúčavy sú v dôsledku zmeny klímy dlhšie, častejšie a intenzívnejšie. Horúčavy ovplyvňujú aj hlasovanie v parlamentných voľbách, ktoré sa v Indii vzhľadom na jej veľkosť konajú po etapách. Ukázalo sa totiž, že v oblastiach, kde sa vyskytli vyššie teploty než zvyčajne, bola účasť voličov nižšia.

Pracovná skupina

Indická volebná komisia preto vytvorila pracovnú skupinu, ktorá má pred každým kolom hlasovania preskúmať vplyv vĺn horúčav a daždivého počasia na predpokladanú účasť voličov. Úrady súčasne uviedli, že ďalším faktorom spôsobujúcim menší záujem voličov o hlasovanie je aj ich presvedčenie, že strana premiéra Naréndru Módího bez problémov získa právo vládnuť tretie funkčné obdobie.

Kým spomínané štáty trápia horúčavy, juh Indie v posledných dňoch bičujú silné dažde. Prudké búrky minulý týždeň zasiahli aj finančnú metropolu Bombaj, kde silný vietor strhol bigboard a zvalil aj jeho kovovú konštrukciu. O život prišlo 16 ľudí a desiatky ďalších zostali uväznené pod konštrukciou.

Viac o téme: TeploHorúčavaŠkolský rokIndiaÚrady
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu