Streda22. máj 2024, meniny má Júlia, Juliána, Rita, zajtra Želmíra

Ukrajinský premiér Šmyhaľ už otvorene hovorí o tretej svetovej vojne! Jasný odkaz Spojených štátom

Denys Šmyhaľ
Denys Šmyhaľ (Zdroj: SITA/AP Photo/Manuel Balce Ceneta)

WASHINGTON - Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ v stredu uviedol, že v prípade porážky Ukrajiny v konflikte s Ruskom nastane tretia svetová vojna. Americký Kongres vyzval, aby schválil meškajúci balík vojenskej pomoci pre jeho krajinu, informuje o tom stanica BBC.

"Tieto peniaze sme potrebovali včera, nie dnes, nie zajtra," povedal Šmyhaľ v stredu pre BBC vo Washingtone. Ak Ukrajina nebude chránená, padne a zničený bude aj svetový systém bezpečnosti. "Alebo tu bude množstvo konfliktov, množstvo takýchto vojen, a nakoniec to môže viesť k tretej svetovej vojne," povedal.

archívne video

Juraj Blanár v NATO o novom pláne pomoci pre Ukrajinu a pozícii Slovenska (Zdroj: TASR/Jaromír Novak)

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu má v sobotu hlasovať o balíku, ktorý zahŕňa pomoc pre Ukrajinu aj Izrael. Ukrajinský premiér vyjadril presvedčenie, že Kongres pre jeho krajinu pomoc v hodnote 61 miliárd dolárov odobrí.

Americký prezident Joe Biden v stredu uviedol, že zákon v prípade schválenia okamžite podpíše s cieľom vyslať svetu odkaz, že USA stoja pri svojich priateľoch. Ukrajina sa bráni proti ruskej invázii a je závislá od dodávok zbraní z USA a Západu. Pomoc USA má však zdržanie pre obštrukcie v Snemovni reprezentantov, kde majú väčšinu republikáni.

Viac o téme: PomocVojnaRuskoUSAUkrajinaKongres3. svetová vojnaDenys Šmyhaľ
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu