Streda17. apríl 2024, meniny má Rudolf, zajtra Valér

Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. získala filmovú cenu za najlepšie kostýmy

Margaréta II. Zobraziť galériu (2)
Margaréta II. (Zdroj: SITA)

KODAŇ - Dánska kráľovná Margaréta II., ktorá v januári abdikovala v prospech svojho syna Frederika, v sobotu získala filmovú cenu Robert, dánsku obdobu Oscara, za najlepšie kostýmy v snímke "Ehrengard: Umenie zvádzať".

Film, ktorý vyprodukovala internetová televízna spoločnosť Netflix, je adaptáciou knihy dánskej spisovateľky Karen Blixenovej a režíroval ho Bille August, jeden z najuznávanejších filmových tvorcov tejto škandinávskej krajiny.Margaréta II. navrhla pre film 51 kostýmov a 81 dekupáží, ktoré tvorili základ kulís. Kráľovná bola nominovaná na cenu Robert aj v tejto kategórii.Bývalá panovníčka sa na sobotňajšom slávnostnom odovzdávaní cien v Kodani nezúčastnila. Cenu v jej mene prevzala producentka filmu Marcella Dichmannová.

Margaréta II.
Zobraziť galériu (2)
Margaréta II.  (Zdroj: TASR/Keld Navntoft/Ritzau Scanpix via AP)

Popri svojich kráľovských povinnostiach sa 83-ročná Margaréta II. preslávila aj ako umelkyňa. Je maliarkou a ilustrátorkou, viac ráz spolupracovala ako kostýmová a scénická výtvarníčka s dánskym Kráľovským baletom a dánskym Kráľovským divadlom.Margaréta II., ktorá je v Dánsku veľmi populárna, študovala na Cambridgeskej univerzite a na Parížskej univerzite. Plynule hovorí po anglicky, francúzsky, nemecky a švédsky.Pod pseudonymom preložila aj literárne diela - vrátane románu "Všetci ľudia sú smrteľní" od francúzskej spisovateľky Simone de Beauvoirovej. Dielo preložila spoločne so svojím manželom, vo Francúzsku narodeným princom Henrikom.

Ilustrovala niekoľko kníh vrátane dánskeho vydania "Pána prsteňov" od britského spisovateľa J. R. R. Tolkiena. Jej obrazy boli vystavené v múzeách a galériách v Dánsku i v zahraničí.Margaréta II. sa vlani podrobila vážnej operácii chrbtice a 14. januára - po 52 rokoch vlády - odovzdala trón svojmu synovi, ktorý sa stal kráľom Frederikom X. Po abdikácii, ktorú oznámila počas silvestrovského prejavu, si ponechala titul kráľovnej.

Viac o téme: DánskoKostýmyKráľovná Margaréta II.Filmová cena
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu