Sobota2. marec 2024, meniny má Anežka, zajtra Bohumil, Bohumila

Poľský premiér nalieha na EÚ, aby opäť zaviedla povolenky pre Ukrajinu

Morawiecki
Morawiecki (Zdroj: SITA/AP Photo/Czarek Sokolowski)

VARŠAVA - Poľský premiér Mateusz Morawiecki v pondelok naliehal na Európsku úniu (EÚ), aby obnovila povolenky pre ukrajinské kamióny. Morawieckeho výzva na niekoľkotýždenné protesty poľských prepravcov na hraničných priechodoch. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

"Dôrazne a jednohlasne žiadame opätovné zavedenie povoleniek pre ukrajinských dopravcov," vyhlásil premiér. Systém v EÚ používaný do jari 2022 podľa jeho slov fungoval dobre. Poľskí prepravcovia na hraniciach blokujú ukrajinské kamióny na protest proti zrušeniu povoleniek pre ukrajinských dopravcov na území Európskej únie (EÚ). Mali sa obnoviť v júni, EÚ však o ďalší rok predĺžila obdobie, počas ktorého ich nebude vyžadovať od ukrajinských prepravcov.

Protestujúci dopravcovia to považujú za neférovú ekonomickú súťaž. Blokáda hraničných priechodov predstavuje pre ukrajinskú ekonomiku závažný problém, pretože cez Poľsko dováža aj vyváža veľkú časť tovarov do EÚ. Po niekoľkých kolách rokovaní protestujúci súhlasili s prvým krokom k postupnému uvoľneniu blokády, keď v pondelok pre prázdne ukrajinské nákladné automobily otvorili hraničný priechod Uhryniv-Dołhobyczów. Dovtedy bol otvorený len pre autobusy a osobné automobily.

Viac o téme: UkrajinaMateusz Morawiecki
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu