Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Čínsky prezident na návšteve Sin-ťiangu zdôraznil ťažko vybojovanú stabilitu

 Si Ťin-pching Zobraziť galériu (3)
Si Ťin-pching (Zdroj: FOTO TASR/Sin-chua)

PEKING - Čínsky prezident Si Ťin-pching v sobotu uskutočnil ojedinelú návštevu ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang. Informovali o tom štátne médiá, ktoré citovala tlačová agentúra AFP.

Si Ťin-pching zároveň vyzval miestnych činiteľov, aby zachovali "ťažko vybojovanú sociálnu stabilitu" v tomto nepokojnom regióne, kde je Peking obviňovaný zo závažného porušovania ľudských práv. Čínska vláda už roky vedie kampaň proti tomu, čo Peking označuje za "terorizmus a islamský extrémizmus" v tomto regióne na severozápade krajiny, pričom zadržiava veľké množstvo Ujgurov a iných moslimov.

Čínsky prezident Si Ťin-pching
Zobraziť galériu (3)
Čínsky prezident Si Ťin-pching  (Zdroj: TASR/Noel Celis/Pool Photo via AP)

V správe OSN z minulého roka sa uvádza, že konanie Číny v Sin-ťiangu môže predstavovať "zločiny proti ľudskosti", pričom USA a zákonodarné zbory iných krajín označili túto politiku za "genocídu", čo však Peking popiera. Bola to jeho prvá verejne známa návšteva Sin-ťiangu od júla minulého roka, keď Si uskutočnil svoju prvú cestu od vystupňovania represií v tomto regióne. Ľudskoprávni aktivisti, zahraniční výskumníci a členovia ujgurskej diaspóry obviňujú Čínu, že v Sin-ťiangu Peking pácha množstvo násilností.

Patrí medzi ne zadržiavanie viac ako milióna moslimov v sieti nelegálnych zariadení, ich vystavovanie núteným prácam, povinná sterilizácia, politická indoktrinácia alebo ničenie kultúrnych a náboženských pamiatok. Peking tieto obvinenia dôrazne odmieta a tvrdí, že ide o "strediská odbornej a dobrovoľnej prípravy". Región Sin-ťiang by sa mal tiež viac otvoriť domácemu a zahraničnému cestovnému ruchu, uviedol čínsky prezident.

Viac o téme: Návšteva StabilitaČínaSi Ťin-pchingPrezident
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu