Streda21. február 2024, meniny má Eleonóra, zajtra Etela

Gruzínska prezidentka omilostila väzneného novinára: Podporoval opozíciu

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

TBILLISI - Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová udelila vo štvrtok milosť Nikovi Gvaramiovi, moderátorovi proopozičnej televíznej stanice Mtavari Archi, ktorého vlani v máji odsúdili na trojročný väzenský trest za "poškodzovanie finančných záujmov televízie, ktorú predtým viedol". Informuje agentúra AFP.

Zurabišviliová na tlačovej konferencii neuviedla dôvody svojho rozhodnutia, povedala iba, že má naň právo. Predseda Európskej rady Charles Michel uvítal krok gruzínskej prezidentky, ktorý je podľa neho "nevyhnutný pre depolarizáciu v Gruzínsku". Dodal, že budúcnosť krajiny je v Európskej únii.

Politicky mitivované stíhanie

Gvaramia trvá na tom, že jeho stíhanie bolo politicky motivované. Ľudskoprávne organizácie Amnesty International a Human Rights Watch vyzývali na jeho okamžité prepustenie. Už v roku 2015 ho údajne navštívil vládny predstaviteľ, ktorý sa moderátorovi vyhrážal uverejnením tajne natočených videí o jeho súkromnom živote, v snahe prinútiť ho skončiť s novinárčinou.

Organizácie tiež vyjadrili obavy o slobodu médií v Gruzínsku. Uviedli, že takmer všetkých manažérov a majiteľov nezávislých televíznych staníc kritických voči gruzínskej vládnej strane Gruzínsky sen vyšetrujú. Sloboda médií patrí medzi 12 požiadaviek, ktoré má podľa Bruselu gruzínska vláda zlepšiť na to, aby jej mohol byť udelený kandidátsky status na vstup do EÚ.

Viac o téme: MilosťGruzínskoSalome ZurabišviliováNik Gvarami
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu