Streda, 31. máj 2023. Meniny má Petrana, Petronela, Nela, zajtra Žaneta.

Europol rozložil násilný gang z Balkánu, ktorý obchodoval s drogami a zbraňami

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

HAAG - Policajný úrad Európskej únie, Europol, rozložil veľkú zločineckú skupinu zo západného Balkánu, ktorá obchodovala s drogami a so strelnými zbraňami. V piatok o tom informoval samotný Europol v holandskom meste Haag, kde má sídlo. Správu priniesla tlačová agentúra DPA.


Koordinovaná medzinárodná policajná operácia odhalila, že šéf zločineckej skupiny riadil gang z väzenia. Europol spresnil, že počas vyšetrovania zatkli 37 členov "veľmi násilníckej bunky", 15 z nich v stredu 24. mája súbežne pri raziách v Chorvátsku, Slovinsku, Bosne a Hercegovine, Holandsku, Taliansku, Belgicku a Nemecku. Gang riadil občan Bosny a Hercegoviny, ktorý si v súčasnosti odpykáva štvorročný trest vo väzení v Taliansku.

Zhabali skoro 50 kilogramov drog

"Vyšetrovateľom sa podarilo odhaliť, ako tento človek pokračoval v riadení zločineckej činnosti svojho gangu z väzenskej cely," napísal Europol vo vyhlásení. "Odtiaľ vydával príkazy a pokyny podriadeným vo veciach týkajúcich sa obchodovania s drogami a strelnými zbraňami," dodal. Vyšetrovanie viedlo k zhabaniu 46 kilogramov drog vrátane kokaínu, heroínu, amfetamínu, marihuany a hašiša, 18 strelných zbraní, 500 gramov trhaviny trinitrotoluén (TNT) s diaľkovými detonátormi a 148.000 eur v hotovosti.

Našli sa aj policajné uniformy a falošné doklady totožnosti. Vyšetrovanie viedla chorvátska polícia za pomoci spravodajských informácií získaných Europolom "po tom, ako nedávne prelomenie troch šifrovaných komunikačných nástrojov používaných zločincami – Encrochat, Sky ECC a ANOM – ukázalo, že v globálnej zločineckej sieti prevládajú balkánski zločinci," vysvetlil Europol.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články