Streda28. február 2024, meniny má Zlatica, zajtra Radomír

Maďarský eurokomisár označil poslancov EP za blbcov: Teraz žiadajú jeho odchod

Oliver Várhelyi
Oliver Várhelyi (Zdroj: SITA/AP Photo/Francisco Seco)

BUDAPEŠŤ - Komisár Európskej komisie pre politiku susedstva a rozšírenie z maďarskej vládnej strany Fidesz Olivér Várhelyi v utorok na zasadaní Európskeho parlamentu po prejave zabudol vypnúť svoj mikrofón a poznamenal: "Koľko blbcov tu ešte je?". Na urážlivú poznámku poukázal na Facebooku europoslanec za maďarskú opozičnú stranu Demokratická koalícia (DK) Sándor Rónai, ktorého status zverejnili viaceré maďarské médiá.

Várhelyi čelí v EP kritike, že zámerne sa snaží potláčať význam reforiem právneho štátu v krajinách uchádzajúcich sa o vstup do EÚ. Európsky parlament zorganizoval v utorok Várhelyiho vypočutie, v ktorom mu poslanci 90 minút kládli otázky týkajúce sa rozširovania EÚ o krajiny Balkánu.

Maďarský eurokomisár si po prejave sadol, pričom si mikrofón zrejme zabudol vypnúť a vyslovil urážlivú poznámku. "V Európe nie je zvykom označovať za blbcov tých, s ktorými nesúhlasíme," vyhlásil na Facebooku Rónai, ktorý vyzval Várhelyiho, aby sa okamžite vzdal svojho mandátu.

DK oznámila prípad predsedovi EP i šéfke Európskej komisie. Ak by Várhelyi neodstúpil sám, DK očakáva, že ho z postu uvoľní predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. "Von der Leyenová ho musí okamžite vyhodiť... inak riskuje, že stratí dôveru celého Európskeho parlamentu!," napísal na Twitteri belgický poslanec EP Guy Verhofstadt.

Viac o téme: PoslanciUrážkaEurokomisárMaďarskoEurópsky parlament
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu