Utorok, 7. február 2023. Meniny má Vanda, zajtra Zoja.

Explózia v indonézskej uhoľnej bani: Pod zrútenými chodbami našli 10 obetí

Záchranári a baníci pred vstupom do uhoľnej baneGaléria fotiek (2)
Záchranári a baníci pred vstupom do uhoľnej bane
Zdroj: TASR/AP Photo/Devanya Zianisa

JAKARTA - Desať baníkov prišlo o život pri výbuchu v indonézskej uhoľnej bani, v dôsledku ktorého sa zrútila časť banských chodieb. V piatok o tom informovali tamojšie záchranné zložky, píše agentúra AFP.


Uhoľná baňa, v ktorej sa explózia odohrala, sa nachádza v indonézskej provincii Západná Sumatra. Výbuch a následne zrútenie banských chodieb zrejme spôsobil nahromadený metán, uviedol hovorca záchranných zložiek. Dodal, že zatiaľ sa podarilo nájsť desať mŕtvych tiel, zatiaľ čo štyri osoby nehodu prežili.

Záchranári a baníci pred
Galéria fotiek (2)
Pri výbuchu zahynulo desať baníkov
Zdroj: TASR/AP Photo/Devanya Zianisa

Banské nešťastia sú pre krajinu bežné

Agentúra AFP pripomína, že banské nešťastia sú v krajinách juhovýchodnej Ázie pomerne bežným javom. Dochádza k nim najmä v opustených baniach, ktoré nemajú potrebné oprávnenie – ľudia tam hľadajú zvyšky rúd, ktoré tam zostali po skončení oficiálnych banských prác, pričom nemajú dostatočné bezpečnostné vybavenie. Baňa, v ktorej v piatok došlo k výbuchu, však mala povolenie na prevádzku. V septembri prišlo na ostrove Borneo o život sedem osôb, keď zosun pôdy zavalil tamojšiu baňu. V apríli sa podobná situácia stala aj v provincii Severná Sumatra – zosun pôdy zasiahol nelegálnu zlatú baňu, pričom zahynulo 12 baníkov. 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články