Utorok, 31. január 2023. Meniny má Emil, zajtra Tatiana, Táňa.

Turecko podmieňuje súhlas so vstupom Fínska do NATO zrušením zbrojeného embarga

Turecký prezident Recep Tayyip ErdoganGaléria fotiek (1)
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: SITA/AP Photo/Burhan Ozbilici, File

ANKARA – Fínsko musí verejne deklarovať, že ruší zbrojené embargo voči Turecku, aby získalo súhlas Ankary s jeho členstvom v NATO. Uviedol to v utorok turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu, informuje TASR na základe správy agentúry AP.


Čavušoglu to povedal pred návštevou fínskeho ministra obrany Anttiho Kaikkonena. Ten bude vo štvrtok rokovať o vstupe svojej krajiny do Severoatlantickej aliancie s tureckým rezortným kolegom Hulusim Akarom. "Návšteva fínskeho ministra obrany v Turecku je dôležitá, pretože sme od Fínska stále nepočuli vyhlásenie, že zrušilo svoje zbrojné embargo voči nám," povedal Čavušoglu novinárom. "Očakávame takéto vyhlásenie." Švédsko a Fínsko po februárovej invázii Ruska na Ukrajinu prehodnotili svoju dlhoročnú politiku vojenskej neutrality a požiadali o členstvo v NATO. Urobili tak aj z obáv, že by sa mohli stať ďalším cieľom Ruska.

Švédsko v septembri oznámilo, že ruší zbrojené embargo

Ankara však ich vstup brzdí a obe krajiny obviňuje, že nezohľadňujú hrozby, ktoré pre Turecko predstavujú kurdskí militanti a ďalšie skupiny, ktoré pokladá za teroristické. Od Štokholmu a Helsínk očakáva zákrok proti týmto skupinám a tiež zrušenie zákazu predaja zbraní do Turecka. Švédsko v septembri oznámilo, že ruší zbrojené embargo, ktoré zaviedlo v roku 2019 po tureckej vojenskej operácii proti kurdským milíciám v Sýrii. Okrem Turecka prístupové protokoly Švédska a Fínska dosiaľ z 30 členských krajín NATO neratifikovalo Maďarsko, ktoré avizovalo, že tak urobí na prvom parlamentnom zasadnutí po začiatku budúceho roka.
 

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články