Štvrtok, 1. december 2022. Meniny má Edmund, zajtra Bibiána, Viviána.

Mychajlo (42) si v ruskom zajatí prešiel peklom: Vyhladovanie nebolo ani zďaleka najhoršie...desivé detaily

Na obrázkoch je jedna a tá istá osoba Mychajlo Dianov. Vľavo ako obranca Mariupolu, vpravo po prepustení ruskými jednotkami zo zajatia.Galéria fotiek (2)
Na obrázkoch je jedna a tá istá osoba Mychajlo Dianov. Vľavo ako obranca Mariupolu, vpravo po prepustení ruskými jednotkami zo zajatia.
Zdroj: Twitter/Defense of Ukraine

MARIUPOL - Počas vojny si mnohí vojaci zvolia radšej smrť, ako byť v zajatí nepriateľa. Mychajlo Dianov, vojak 36. samostatnej námornej pešej brigády ukrajinských ozbrojených síl, bol po krutom období strávenom medzi ruskými vojakmi, napokon prepustený na slobodu. Z jeho príbehu sa tisnú slzy do očí. Bolo to strašné.


Vojak ukrajinskej armády Mychajlo Dianov (42) slúžil v jednotke, ktorá bránila Mariupol. Počas bojov sa zranil a dostal sa do zajatia ruskej armády. Jeho zdravotný stav sa počas "pobytu" u Rusov ešte viac zhoršil. Zajatci nedostávali ani zďaleka takú kvalitnú zdravotnú starostlivosť, ako ruskí vojaci. Mychajlova sestra Alyona Lavrushková opísala pre Ukrajinskú Pravdu aktuálny stav jej brata a aj všetko, čo jej povedal o dňoch strávených v zajatí. 

"Po fyzickej stránke je na tom veľmi zle. Mychajlo to ustál aspoň psychicky. Keď prišiel domov, veľmi sa tešil. Pamätám si ako povedal, že konečne dýcha čistý a čerstvý vzduch," povedala sestra Alyona. Mychajlo bol prepustený z ruského zajatia 21. septembra spoločne s 214 vojakmi, ktorí bránili Mariupol. Výmena zajatcov medzi Rusmi a Ukrajincami prebehla v Černihivskej oblasti na Ukrajine. V súčasnej dobe je už v opatere lekárov vo vojenskej nemocnici v Kyjeve. 

Takmer o tretinu ľahší

Po prvotných vyšetreniach sa zdravotníci zhodli, že očividne vykrivenú ruku mu ešte nebudú operovať. Mychajlo musí v prvom rade pribrať naspäť stratené kilá. "Jeho fyzický stav mu neumožňuje vykonať na tele žiadny chirurgický zákrok. Z narkózy by sa s najväčšou pravdepodobnosťou už neprebral. Potrebuje nabrať silu. Operácia ho ale zrejme neminie. Chýbajú mu skoro štyri centimetre kosti," vysvetlila Aloyna.

Mychajlo Dianov (42) prišiel
Galéria fotiek (2)
Mychajlo Dianov (42) prišiel v ruskom zajatí o 30 percent svojej hmotnosti.
Zdroj: Twitter/Defense of Ukraine

Ako ďalej spomína, celá ruka je vykrivená do neprirodzenej polohy a vyzerá to tak, že pod kožou je aj opuch. "S tou rukou mal problém ešte predtým. Nad zápästie v oblasti kĺbu mu pripevnili kovovú konštrukciu. Rusi mu ju v zajatí vytrhli z ruky hrdzavými kliešťami. Muselo to byť peklo. Nebol ani v narkóze. Žiadnemu ukrajinskému zajatcovi neposkytli potrebnú zdravotnú starostlivosť. Len ich týrali, keď z nich chceli dostať informácie," dodala so slzami v očiach Mychajlova sestra.

Ukrajinský vojak je už z najhoršieho vonku. Konečne má na sebe čisté oblečenie a dostáva teplú stravu s vysokým obsahom bielkovín. "Mychajlo prišiel o 30 percent svojej hmotnosti. Teraz musí jesť, aj keď nie je hladný. Zajatie ho zmenilo na nepoznanie, no napokon prežil a vrátil sa k svojej rodine," povedala na záver sestra Alyona. 


 

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články