Streda6. december 2023, meniny má Mikuláš, Nikolas, zajtra Ambróz

Veľvyslanec USA sa zúčastní na pohrebe Gorbačova

Americký veľvyslanec John Sullivan Zobraziť galériu (2)
Americký veľvyslanec John Sullivan (Zdroj: TASR/AP Photo/Pavel Golovkin)

WASHINGTON - Veľvyslanec Spojených štátov v Rusku John Sullivan sa zúčastní v sobotu na pohrebe posledného sovietskeho lídra Michaila Gorbačova v Moskve. V piatok o tom informoval hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí, na ktorého sa v správe odvolala tlačová agentúra Reuters.

Posledná rozlúčka s Gorbačovovom bude v Stĺpovej sále Domu odborov v Moskve, kde bol po smrti v roku 1953 vystavený aj sovietsky diktátor Josif Stalin. Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova posledná rozlúčka bude niesť "prvky" štátneho pohrebu, vrátane čestnej stráže či ďalších oficiálnych znakov. Ruský prezident Putin sa na pohrebe nezúčastní.

Bývalý prezident Sovietskeho zväzu
Zobraziť galériu (2)
Bývalý prezident Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov  (Zdroj: TASR/AP)

Gorbačov zomrel v utorok 30. septembra vo veku 91 rokov v moskovskej nemocnici. Zaslúžil sa o ukončenie studenej vojny bez krviprelievania, ale nedokázal zabrániť rozpadu Sovietskeho zväzu (ZSSR). Bol tiež nositeľom Nobelovej ceny za mier a svojou politikou vydláždil cestu k demokracii v strednej a východnej Európe po páde Berlínskeho múru v roku 1989. Bývalý štátnik bude pochovaný na moskovskom Novodevičom cintoríne vedľa manželky Raisy, ktorá zomrela v roku 1999.

Viac o téme: VeľvyslanecRuskoMichail GorbačovJohn Sullivan
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu