Štvrtok, 26. máj 2022. Meniny má Dušan, zajtra Iveta.

Rokovania o Ukrajine v Paríži trvajú už dlhé hodiny: Oficiálne informácie nie sú

Vojaci na UkrajineGaléria fotiek (1)
Vojaci na Ukrajine
Zdroj: SITA/AP Photo/Efrem Lukatsky

PARÍŽ - Stretnutie predstaviteľov Francúzska, Nemecka, Ukrajiny a Ruska v tzv. normandskom formáte venované ukrajinskej kríze prebieha vo francúzskej metropole už niekoľko hodín. Ide o prvé stretnutie oficiálnych predstaviteľov Ukrajiny a Ruska od začiatku napätia na spoločných hraniciach.


Schôdzka sa začala ešte v stredu napoludnie, avšak ani do večera z nej nezverejnili žiadne informácie. Agentúra DPA píše s odvolaním sa na svoje zdroje v Elyzejskom paláci, že rozhovory sa týkajú humanitárnych opatrení a budúcnosti Ukrajiny. Údajne sa diskutovalo aj o dátume možných rokovaní zástupcov Kyjeva a proruských separatistov z Donbasu o prípadnom osobitnom štatúte pre túto oblasť. Takéto riešenie Kyjev doteraz oficiálne odmietal s tým, že partnerom na rokovania je preň Moskva, nie separatisti.

Obavy z možnej invázie Ruska na Ukrajinu

Západné štáty v ostatnej dobe vyjadrujú čoraz častejšie obavy z možnej invázie Ruska na Ukrajinu, najmä v súvislosti s hromadením ruských vojakov pri spoločných hraniciach. Kremeľ však popiera, že plánuje útok. Nemecko a Francúzsko sa snažia sprostredkovať mierové riešenie situácie na východe Ukrajiny už od začiatku konfliktu v roku 2014.

Viac o téme:


 

Súvisiace články

Najčítanejšie články