Streda, 18. máj 2022. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda.

Opozícia vyzvala Orbána, aby odriekol februárové stretnutie s Putinom

Viktor OrbánGaléria fotiek (1)
Viktor Orbán
Zdroj: SITA/AP Photo/Laszlo Balogh

BUDAPEŠŤ - Maďarská opozícia vyzvala predsedu vlády Viktora Orbána, aby - v súvislosti so súčasným napätím okolo Ukrajiny - zrušil plánované stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktoré by sa malo uskutočniť 1. februára v Moskve. Informoval o tom v pondelok spravodajský server 24.hu.


Výzvu premiérovi adresovalo zoskupenie opozičných strán, ktoré tvoria Demokratická koalícia (DK), Maďarská socialistická strana (MSZP), Jobbik, Politika môže byť iná (LMP), Dialóg a Momentum. Orbán podľa vyjadrenia opozície sprostredkovane povzbudzuje ruského prezidenta k eskalovaniu napätia v rusko-ukrajinských vzťahoch tým, že ani napriek ruským vyhrážkam voči Ukrajine maďarský premiér avizovanú návštevu Moskvy nezrušil.

Maďarská vláda sa chystá prijať aj dôležité rozhodnutia

"Krok maďarského premiéra v sebe nesie odkaz, že členské krajiny NATO a Európskej únie nie sú v tejto otázke jednotné," píše sa vo vyhlásení opozičného zoskupenia. Opozičné strany preto žiadajú, aby Maďarsko sa aj skutkami postavilo za ochranu suverenity a územnej integrity Ukrajiny. Vo svojej výzve zároveň pripomenuli, že maďarská vláda sa chystá prijať aj dôležité rozhodnutia v súvislosti s projektom rozšírenia atómovej elektrárne v Paksi.

V rozhovore pre agentúru TASS maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó minulý týždeň potvrdil plánovanú návštevu, avšak Kremeľ sa k nej zatiaľ oficiálne nevyjadril. Szijjártó okrem toho informoval, že jedným z hlavných bodov programu návštevy bude prerokovanie projektu výstavby jadrovej elektrárne Paks-2 a diskusia o rozšírení kontraktu s koncernom Gazprom s cieľom zvýšiť objemy dodávok zemného plynu do Maďarska.

Viac o téme:

Súvisiace články

Najčítanejšie články