Streda, 19. január 2022. Meniny má Mário, Sára, Zara, zajtra Dalibor, Sebastián.

Dánskeho exministra obrany obvinili z vyzradenia štátneho tajomstva

Dánska premiérka Mette FrederiksenováGaléria fotiek (2)
Dánska premiérka Mette Frederiksenová
Zdroj: SITA/Olafur Steinar Gestsson/Ritzau Scanpix via AP

KODAŇ - Dánsky exminister obrany Claus Hjort Frederiksen v piatok oznámil, že ho obvinili z porušenia článku trestného zákona o vlastizrade za vyzradenie štátneho tajomstva. Informovala o tom agentúra Reuters.


Frederiksena, ktorý bol vo funkcii ministra obrany v rokoch 2016 až 2019, obvinili z porušenia článku 109 trestného zákonníka, za ktoré hrozí až 12 rokov väzenia. Článok 109 sa vzťahuje na každú "osobu, ktorá vyzradí alebo odovzdá akékoľvek informácie o tajných rokovaniach, poradách alebo uzneseniach štátu alebo jeho právach vo vzťahu k cudzím štátom". Reuters uvádza, že tento článok dánskeho trestného zákonníka sa v praxi uplatňuje len zriedka.

Vo svojom piatkovom vyhlásení Frederiksen nešpecifikoval, z čoho presne je obvinený a nie je ani jasné, či sa spomínané obvinenie týka jeho pôsobenia vo funkcii ministra. Politik však akékoľvek previnenie odmieta. "Nikdy by ma nenapadlo urobiť niečo, čo by mohlo poškodiť Dánsko alebo jeho záujmy," uviedol exminister vo vyhlásení. Dánska prokuratúra a ministerstvo obrany Frederiksenovo vyhlásenie odmietli komentovať.

Lars Findsen
Galéria fotiek (2)
Zdroj: SITA/Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix via AP

V Dánsku zadržali vlani v decembri bývalého šéfa dánskej vojenskej rozviedky Larsa Findsena a ďalšie tri osoby v súvislosti s údajným únikom tajných informácií. Findsen je vo vyšetrovacej väzbe, zatiaľ čo zvyšné tri osoby, ktorých totožnosť nie je známa, sú vyšetrované na slobode. Dánska premiérka Mette Frederiksenová v stredu ubezpečila verejnosť, že Findsenovo zadržanie nepoškodí vzťahy dánskych tajných služieb s ich zahraničnými partnermi.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články