Utorok, 18. január 2022. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

KORONAVÍRUS Ľudia v Rakúsku vyšli do ulíc: V celej krajine sa konali protesty proti opatreniam

Protesty v RakúskuGaléria fotiek (1)
Protesty v Rakúsku
Zdroj: TASR/AP/Florian Schroetter

VIEDEŇ - Protestné akcie odporcov protipandemických opatrení, najmä voči plánovanému povinnému očkovaniu, sa konali v stredu vo všetkých spolkových krajinách Rakúska. Informovala o tom agentúra APA.


V hlavnom meste Viedeň sa zhromaždili stovky ľudí na námestí Márie Terézie. Novým symbolom protestu sa stali rúška s červeným krížom, ktoré organizátori rozdávali, avšak väčšina účastníkov si ich napriek tomu odmietla nasadiť. Tieto prípady nedodržiavania opatrení rieši polícia.

Demonštranti kričali do megafónov heslá ako "Sloboda, právo, demokracia!" a zdravili i podobne zmýšľajúcich ľudí v Nemecku, Chorvátsku či Grécku, píše denník Kurier. Na sobotu 4. decembra je naplánovaná ďalšia veľká protestná akcia na znak solidarity s Austráliou, kde sa tiež uvažuje o zavedení povinnej vakcinácie proti covidu.

Povinné očkovanie

Rakúska vláda 19. novembra oznámila, že od 1. februára 2022 začne v krajine platiť povinnosť byť zaočkovaný proti COVID-19 pre všetkých obyvateľov. V metropole Štajerska Graz vyšlo do ulíc protestovať zhruba 1500 osôb. Okolo 500 ľudí demonštrovalo v Salzburgu. V tirolskom Innsbrucku odhadla polícia počet účastníkov na 1500. Podobný počet ľudí sa zhromaždil i v hornorakúskom meste Linz, kde sa objavili napríklad nápisy: "Učitelia proti povinnému očkovaniu".

Na poludňajšom sprievode smerujúcemu k sídlu krajinskej vlády sa tam zúčastnilo i mnoho mladých ľudí a tiež detí. Niektorí účastníci kládli policajtom k nohám červené ruže. Protestovalo sa tiež v mestách Bregenz vo Vorarlbersku, v Eisenstadte v Burgenlande či v dolnorakúskom St. Pöltene a v korutánskom Klagenfurte. Polícia nehlásila nijaké incidenty okrem toho, že ľudia nemali nasadené rúška.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články