Pondelok, 24. január 2022. Meniny má Timotej, Timon, Tímea, zajtra Gejza.

Francúzsko bude hostiť ruských ministrov zahraničných vecí a obrany

Sergej LavrovGaléria fotiek (1)
Sergej Lavrov
Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko, File

PARÍŽ - Francúzsko bude v piatok hostiť ruských ministrov zahraničných vecí a obrany Sergeja Lavrova a Sergeja Šojgua. So svojimi francúzskymi kolegami budú v Paríži rokovať o situácii na Ukrajine, aktivitách Ruska v regióne Sahel v západnej Afrike a iránskom jadrovom programe, oznámila v utorok francúzska vláda. Informovala o tom agentúra AFP.


Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian a ministerka obrany Florence Parlyová sa stretnú so svojimi ruskými kolegami počas konferencie o Líbyi. "Toto stretnutie je súčasťou náročného dialógu, v ktorom Francúzsko pokračuje s Ruskom," uvádza sa vo vyhlásení francúzskych ministerstiev zahraničia a obrany.

Podľa vyhlásenia francúzski ministri vyjadria znepokojenie najmä nad ruskými akciami v africkom regióne Sahel. V oblasti, kde sú rozmiestnené francúzske jednotky, sa totiž teraz podľa pozorovateľov pohybujú ruskí žoldnieri.

Prvé stretnutie od roku 2020

Stretnutie ministrov zahraničných vecí a obrany vo formáte 2+2 bude prvým od roku 2020, keď otrava ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného ochladila vzťahy medzi Ruskom a Západom. Po otrave Francúzsko zrušilo podobné stretnutie s Lavrovom a Šojguom, ktoré sa chystalo usporiadať v septembri 2020.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa však už dlho snaží o dialóg s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, pretože považuje za nerozumné vyhýbať sa Rusku na medzinárodnej scéne, dodala AFP.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články