Sobota, 25. september 2021. Meniny má Vladislav, zajtra Edita.

Francúzsko prispeje na núdzovú humanitárnu pomoc v Afganistane: Daruje sumu 100 miliónov eur

Situácia v krajine je kritická
Situácia v krajine je kritická
Zdroj: SITA/AP Photo/Felipe Dana
14.09.2021 06:12

PARÍŽ - Francúzsko prispeje na núdzovú humanitárnu pomoc v Afganistane po naliehavej výzve zo strany Organizácie Spojených národov (OSN) sumou 100 miliónov eur. Potvrdil to v pondelok v Ženeve francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian.


"Polovica (afganskej) populácie je v súčasnosti v ohrození, vrátane viac než štyroch miliónov žien a zhruba desiatich miliónov detí. Je našou zodpovednosťou byť po ich boku v tomto novom utrpení," povedal Le Drian na ministerskej schôdzke o situácii v Afganistane po stiahnutí amerických jednotiek. Francúzsko prisľúbilo "100 miliónov eur na riešenie tejto naliehavej situácie," uviedol šéf francúzskej diplomacie.

Situácia v krajine je
Zdroj: SITA/AP Photo/Felipe Dana

Darcovská konferencia v Ženeve sa konala necelý mesiac po tom, čo sa v Afganistane opätovne dostalo k moci islamistické hnutie Taliban, pripomína AFP. Cieľom konferencie bolo vyzbierať vyše 600 miliónov dolárov, ktoré sú podľa humanitárnych organizácií naliehavo potrebné na poskytnutie životne dôležitej pomoci pre milióny Afgancov.            

Generálny tajomník OSN António Guterres podľa agentúry DPA oznámil, že sa na konferencii podarilo vyzbierať viac než jednu miliardu dolárov.

Potravinová kríza sa výrazne zhoršila 

Potravinová kríza v Afganistane sa výrazne zhoršila, odkedy moc v krajine v polovici augusta prevzalo hnutie Taliban, konštatuje DPA. Guterres zatiaľ nespresnil, koľko financií pôjde do krízového rozpočtu OSN pre nasledujúce mesiace a koľko bude poskytnutých neskôr alebo v inej forme.


Galéria

Situácia v krajine je Situácia v krajine je

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: Youtube/ Al Jazeera English

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články 

Ekonomické riziká pandexitu

Aj keď všetci dúfajú, že Pandexit alebo koniec pandémie COVID-19 príde už čoskoro, ekonomické výhody nebudú nesporné. Pravdepodobný ... viac »