Štvrtok, 23. september 2021. Meniny má Zdenka, zajtra Ľuboš, Ľubor.

Žiadna forma podpory vlády nepripadá do úvahy, tvrdí podpredseda komunistickej strany Grospič

Stanislav Grospič
Stanislav Grospič
Zdroj: Facebook/Stanislav Grospič
02.06.2021 09:43

PRAHA - Českí komunisti nepodporia vládu hnutia ANO a Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD). Ako v utorok povedal podpredseda Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM) Stanislav Grospič, to, že by vládu podržali pri štvrtkovom hlasovaní, "nepripadá do úvahy".


Neznamená to však, že komunisti budú automaticky hlasovať so zvyškom opozície aktívne proti vláde, ktorá by v prípade vyslovenia nedôvery 101 hlasmi musela podať demisiu. "Žiadna forma podpory vlády nepripadá do úvahy," vyhlásil Grospič, ktorého v stredu citoval internetový spravodajský portál Novinky.cz.

S týmto postojom komunistov sa nechce zmieriť šéf poslancov ANO Jaroslav Faltýnek, ktorý s nimi chce rokovať o zmene. Grospič nevylúčil ani to, že sa predseda KSČM Vojtěch Filip ešte do štvrtka zíde s českým premiérom Andrejom Babišom. Ten však pre denník Právo povedal, že ďalšie stretnutie už neplánuje. Ak sa podľa neho komunisti rozhodnú hlasovať pre vyslovenie nedôvery, potom by na tom nič nezmenila ani ďalšia schôdzka.

Bez ohľadu na výsledok štvrtkového hlasovania bude ďalej riadiť štát Babišov kabinet, pretože prezident ČR Miloš Zeman v pondelok premiérovi opäť sľúbil, že ho nechá vládnuť aj bez dôvery až do volieb do Poslaneckej snemovne (dolnej komory českého parlamentu), ktoré sa uskutočnia 8. – 9. októbra. Nikto z 15-členného poslaneckého klubu KSČM v utorok odmietavý postoj k vláde nespochybnil. Majú ale problém, že by potom, čo vládu až do tohtoročného apríla tolerovali, hlasovali s pravicovou opozíciou, uvádzajú Novinky.

Podľa Filipa sú dôvody, pre ktoré komunisti nedôverujú vláde, iné než u pravice. Podľa neho kabinet zlyhal v zahraničnej politike a zásadne neplní kroky sedemročného plánu stabilizácie verejných financií. Pravicová opozícia argumentuje konfliktom záujmov premiéra, nezvládnutým riešením pandémie či nezabezpečením jasnej podpory spojencov v kauze Vrbětice.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články