Utorok, 11. máj 2021. Meniny má Blažena, zajtra Pankrác.

Estónsky vzdušný priestor narušilo ruské lietadlo: Trvalo to necelú minútu

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
Zdroj: TASR/Jonathan Hayward/The Canadian Press via AP
04.02.2021 18:59

TALLINN - Estónsky vzdušný priestor narušilo v stredu ruské lietadlo Iliušin I-76 MD, uviedla vo štvrtok armáda členského štátu EÚ a NATO. Informovala o tom agentúra DPA.


Ministerstvo zahraničných vecí v Tallinne si ohľadom incidentu predvolalo ruského veľvyslanca a odovzdalo mu nótu, oznámili estónske ozbrojené sily. Podľa vyhlásenia došlo k narušeniu vzdušného priestoru, prvému v tomto roku zo strany ruského suseda, v stredu v blízkosti ostrova Vaindloo. Trvalo to necelú minútu. Lietadlo malo zapnutú elektronickú identifikáciu, ale pilot nenadviazal rádiové spojenie s estónskou letovou prevádzkou.

Podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry TASS ruské ministerstvo obrany popis udalosti spochybnilo. Údajne išlo o plánovaný let na letisko v Kaliningrade, ktorý je ruskou enklávou ležiacou medzi Litvou a Poľskom, členskými štátmi EÚ. "Let sa uskutočnil po vopred dohodnutej trase so zapnutým transponderom. Posádka lietadla neustále komunikovala s estónskymi dispečermi letovej prevádzky, ktorí si v deň letu ani nasledujúci deň neuplatnili voči ruskej posádke žiadne nároky," citovala agentúra TASS ruské ministerstvo.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články