°C

Štvrtok, 4. marec 2021. Meniny má Kazimír, zajtra Fridrich.

Uviaznutí baníci bojujú o život: Na záchranu budú musieť počkať ešte najmenej 15 dní

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
21.01.2021 15:17

PEKING - Záchranárom potrvá ešte najmenej 15 dní, kým sa im podarí vyslobodiť baníkov, ktorí po výbuchu 10. januára uviazli v bani na zlato v meste Čchi-sia vo východočínskej provincii Šan-tung. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.


Podľa samosprávy v mestskej prefektúre Jen-tchaj je banská šachta zavalená v 350-metrovej hĺbke zhruba 70 tonami sutín. "Vzhľadom na posudok odborníkov je rozsah závalu nad naše očakávania," uvádza sa vo vyhlásení tamojších úradov.

Čínske štátne médiá vo štvrtok informovali, že jeden z baníkov medzičasom podľahol zraneniam hlavy spôsobeným výbuchom. Zo zvyšných 21 baníkov sa podarilo záchranárom skontaktovať 11. Muž, ktorý zomrel po úraze hlavy, bol v kóme. Dvaja ďalší sú v zlom zdravotnom stave. Záchranári už spustili k 11 baníkom stravu a lieky a pokračujú v odstraňovaní sutín i vŕtaní ďalších tunelov v snahe zabezpečiť pre nich vetranie a telefonické spojenie. Jeden z tunelov má byť dostatočne široký na to, aby ním mohli baníkov vytiahnuť na povrch.

Polícia po výbuchu zadržala dvoch vedúcich pracovníkov, ktorí o nehode informovali úrady až po vyše 24 hodinách. Príčina explózie nie je známa. V bani v čase nehody prebiehali stavebné práce. Čínske bane patrili medzi najnebezpečnejšie na svete, pričom každý rok v nich dochádzalo približne k 5000 smrteľným úrazom. Bezpečnosť sa dramaticky zlepšila po tom, ako úrady pred približne 15 rokmi zreformovali celé odvetvie.

K posledným dvom väčším nešťastiam došlo vlani v decembri. V uhoľnej bani v meste Čchung-čching pri nich vtedy zahynulo dokopy 39 ľudí.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články