Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Twitter zablokoval účet novej protrumpovskej kongresmanke

Marjorie Taylor Greene
Marjorie Taylor Greene (Zdroj: SITA/AP Photo/Susan Walsh)

WASHINGTON - Twitter dočasne zablokoval účet novozvolenej republikánskej kongresmanky Marjorie Taylorovej Greeneovej, ktorá je odhodlanou podporovateľkou dosluhujúceho prezidenta USA Donalda Trumpa a šíri krajne pravicové konšpiračné teórie. Kongresmanka v tejto súvislosti obvinila Twitter z cenzúry konzervatívnych názorov, informovala v pondelok agentúra AFP.

Twitter rozhodol o zablokovaní Greeneovej účtu v nedeľu po tom, ako zverejnila príspevky o údajných volebných podvodoch v jej domovskom štáte Georgia. Účet bol zablokovaný na 12 hodín pre "viacnásobné porušenie" pravidiel tejto sociálnej siete. Spoločnosť Twitter predtým označila minimálne dva Greeneovej príspevky ako "sporné" a znemožnila ich zdieľanie a retweetovanie, a to pre riziko podnecovania násilností. Podnikateľka Taylorová Greeneová sa stala členkou Snemovne reprezentantov amerického Kongresu 3. januára 2021.

Šíri nepodložené tvrdenia Donalda Trumpa o zmanipulovaní prezidentských volieb z vlaňajšieho novembra. V minulosti tiež podporovala krajne pravicové protrumpovské konšpiračné teórie známe pod označením QAnon. Samotný Trump ju označil za "budúcu hviezdu" Republikánskej strany. Twitter v reakcii na násilnosti na Kapitole zo 6. januára zablokoval na dva dni účet aj samotnému dosluhujúcemu prezidentovi. Pozastavil aj viac ako 70.000 účtov podporujúcich konšpiračné teórie QAnon. Tieto voľne prepojené tvrdenia hovoria o tajnom sprisahaní satanistických pedofilov, ktorí sa údajne snažia zosadiť Donalda Trumpa z prezidentského úradu.

Súvisiace reštriktívne opatrenia prijali aj ďalšie veľké internetové spoločnosti ako Apple, Google a Amazon. To pobúrilo mnohých amerických republikánov vrátane Greeneovej, ktorí obvinili internetových gigantov z cenzúry a obmedzovania práva na slobodu prejavu. "Keď sa konzervatívec odváži vyjadriť politický názor, ktorý internetová polícia vyhodnotí ako nie všeobecne prijímaný, tak sa stane terčom falošných obvinení z podnecovania násilia," komentovala Greeneová zablokovanie svojho účtu na Twitteri, píše AFP.

Viac o téme: účetKongresmankaZablokovanieDonald TrumpTwitter
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu