Piatok, 23. apríl 2021. Meniny má Vojtech, zajtra Juraj.

AKTUÁLNE Nemecká strana CDU si zvolila nového lídra: TOTO je nástupca Angely Merkelovej

Armin Laschet
Armin Laschet
Zdroj: TASR/AP
16.01.2021 11:45

BERLÍN - Kresťanskodemokratická únia (CDU) si v sobotu na virtuálnom zjazde zvolila za svojho nového lídra Armina Lascheta, premiéra spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko, ktorý je spojencom kancelárky Angely Merkelovej. Informovala o tom agentúra AFP.


Laschet v druhom kole voľby v elektronickom hlasovaní porazil šéfa poslancov vládnej konzervatívnej únie CDU/CSU Friedricha Merza. Vďaka zvoleniu do čela strany sa môže pred septembrovými parlamentnými voľbami uchádzať o kancelársku kandidatúru. O nej ale rozhodne CDU spoločne s bavorskú sesterskou Kresťanskosociálnou úniou (CSU), obe strany totiž v celonemeckej politike tradične vystupujú v koalícii.

O post predsedu mali záujem traja kandidáti. Okrem Merza a Lascheta to bol ešte šéf zahraničného výboru Spolkového snemu Norbert Röttgen, ktorý ale cez prvé kolo nepostúpil. Lascheta v druhom kole voľby podporilo 521 delegátov, Merza 466. Vyberať predsedu mohlo 1001 delegátov, nakoniec ich ale hlasovalo 991, z ktorých štyria sa zdržali. Laschet bude formálne potvrdený za predsedu až v piatok 22. januára, pretože delegáti musia z právnych dôvodov svoju elektronickú voľbu potvrdiť korešpondenčne. Zjazd sa totiž kvôli pandémii ochoronia covid-19 uskutočnil on-line.

Kancelárka Angela Merkelová ešte v piatok vyzvala svojich konzervatívnych kresťanských demokratov, aby zostali centristickou stranou, čím naznačila odmietnutie jej dlhoročného rivala Friedricha Merza. Merz v kampani sľuboval posun strany doprava, zatiaľ čo sa očakáva, že Laschet bude pokračovať v Merkelovej umiernenom centristickom kurze.

Úradujúca spolková kancelárka Angela Merkelová bola na čele CDU v rokoch 2000-18, keď ju na poste predsedníčky nahradila Annegret Krampová-Karrenbauerová. Tá však ohlásila, že odstupuje z tohto postu, ako aj z pozície líderky strany pre parlamentné voľby v septembri 2021. Kancelárka Merkelová v októbri 2018 avizovala, že súčasné štvrté funkčné obdobie je jej posledné a v roku 2021 už nebude kandidovať na žiadnu politickú funkciu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články