°C

Štvrtok, 28. január 2021. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

KORONAVÍRUS Počet nakazených v Česku klesá, urobili sa vyše tri milióny testov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Matthias Schrader, file
27.11.2020 09:18

PRAHA - V Česku pribudlo vo štvrtok 4048 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je o 2400 menej ako pred týždňom, a 60 súvisiacich úmrtí. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených v piatok ráno na oficiálnej webovej stránke českého ministerstva zdravotníctva.


Celkový počet úmrtí na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 sa od vypuknutia pandémie zvýšil na 7779. Údaje o dennom náraste úmrtí však bývajú doplňované spätne aj za niekoľko dní, preto sa často menia. Česko v súčasnosti eviduje 71.867 aktívnych prípadov nákazy. Celkovo sa v ČR od začiatku pandémie nakazilo 511.520 ľudí. Doteraz sa z ochorenia vyliečilo 431.874 osôb. Do štvrtka 18.05 h bolo v nemocniciach hospitalizovaných 5210 pacientov, stav 757 z nich je vážny.

Počet vykonaných testov prekročil hranicu troch miliónov. Portál Novinky.cz informoval, že nový test na zistenie ochorenia COVID-19 vyvinutý Lekárskou fakultou Univerzity Palackého (UP) v Olomouci získal certifikáciu. Keďže jeho výsledok je známy do hodiny po odbere, umožní rýchle, dostupné a spoľahlivé testovanie väčšieho počtu ľudí napríklad pri kultúrnych, športových alebo spoločenských akciách.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


Vedúca výskumného tímu Eva Kriegová spresnila, že tieto testy sú rýchlejšie a lacnejšie ako terajšie testy PCR a spoľahlivejšie ako antigénne. Navyše dokážu odhaliť infekciu aj u bezpríznakových jedincov v akútnej fáze choroby. Minister zdravotníctva Jan Blatný sa zatiaľ k novému testu nevyjadril, ale avizoval, že "vždy, keď sa objaví niečo nové, tak sa tým budeme zaoberať".


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články