°C

Piatok, 22. január 2021. Meniny má Zora, zajtra Miloš.

Koniec vtipov i krádeží: Rakúska obec Fucking sa rozhodla zmeniť si názov

Ľudia sa chodili k označeniu obce fotiť.
Ľudia sa chodili k označeniu obce fotiť.
Zdroj: Profimedia
27.11.2020 21:00

VIEDEŇ - Po rokoch sporov sa obyvatelia rakúskej osady Fucking rozhodli, že zmenia jej názov. Od budúceho roka sa bude dedinka so stovkou obyvateľov volať Fugging. Podľa agentúry AFP sa tak miestni chcú vyhnúť nechcenej pozornosti, ktorej čelili kvôli podobnosti názvu osady s anglickým vulgárnym výrazom pre pohlavný styk.


Fucking leží v Hornom Rakúsku, asi tridsať kilometrov severne od Salzburgu. Zmenu názvu osady na Fugging schválila po dlhoročných debatách rada obce Tarsdorf, ktorej je dedina súčasťou.

"Obecná rada sa rozhodla premenovať osadu Fucking na Fugging a to s účinnosťou k 1. 1. 2021," píše sa v uznesení zverejnenom na stránkach Tarsdorf. "Môžem to potvrdiť ... Viac sa k tomu ale vyjadrovať nebudem," povedala agentúre Reuters starostka Andrea Holznerová.

Podľa rakúskych médií k zmene názvu miestni pristúpili najskôr preto, že už boli unavení záujmom vtipálkov na internete i tých, ktorí sa vo Fucking schádzali, aby si zhotovili fotografiu pri ceduli označujúci začiatok či koniec obce. Dopravné značky s nápisom Fucking sa navyše stávali predmetom častých krádeží, a obec Tarsdorf tak musela platiť za ich náhradu.

Názov dedinky je podľa niektorých zdrojov odvodený od mena istého Adalperta von Vucckingena, ktorý tu žil v 11. storočí. Podľa iných zdrojov za neho môže bavorský šľachtic Focko, ktorý žil už v 6. storočí. Prípona -ing je v názvoch bavorských obcí pomerne bežná.

Osada Fucking bola doteraz stálou súčasťou zoznamov miestnych mien, ktoré u ľudí znalých angličtiny vyvolávajú úsmev na tvári. Po návšteve hornorakúskej obce potmehúdski turisti často mierili tiež do bavorského Petting, ktorý leží necelých 20 kilometrov od Fucking, či do o niečo vzdialenejšej bavorskej obce Kissing.

S podobným nechceným záujmom ako Fucking sa stretávajú i české obce, napríklad Pičín či Řitka v stredných Čechách.


Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články