Utorok, 20. apríl 2021. Meniny má Marcel, zajtra Ervín.

Južná Kórea kývla na moratórium OSN: V krajine by mali zrušiť trest smrti

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
18.11.2020 10:57

SOUL - Južná Kórea podporuje rezolúciu OSN žiadajúcu pozastavenie trestu smrti, informovala v stredu agentúra Jonhap s odvolaním sa na juhokórejské ministerstvo spravodlivosti.


Valné zhromaždenie OSN v decembri 2018 prijalo rezolúciu, ktorá žiada celosvetové moratórium na trest smrti, uvádza sa na webovej stránke organizácie. Táto rezolúcia vyjadruje znepokojenie s trestom smrti a žiada postupné obmedzenie popráv spolu so zavedením moratória.

Išlo už o siedmu rezolúciu od roku 2007 v súvislosti s týmto moratóriom. Južná Kórea však žiadnu z nich nepodporila, pripomína Jonhap. Európska únia a Rada Európy (RE) v októbri pri príležitosti sobotňajšieho Svetového a Európskeho dňa boja proti trestu smrti zopakovali svoj nesúhlasný postoj k trestu smrti a vyzvali na jeho zrušenie na celom svete.

Členské krajiny OSN majú o tejto rezolúcii hlasovať na 75. zasadaní Valného zhromaždenia OSN v decembri 2020. Južná Kórea sa podľa ministerstva spravodlivosti rozhodla rezolúciu podporiť, pretože medzinárodné spoločenstvo túto krajinu uznáva za to, že účinne trest smrti zrušila. Poslednú popravu v krajine vykonali v decembri 1997, pripomína Jonhap.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články