Štvrtok, 6. máj 2021. Meniny má Hermína, zajtra Monika.

Pokusné osoby vypovedali: Takéto následky má očkovanie novou vakcínou proti KORONAVÍRUSU

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Sakchai Lalit, File
11.11.2020 10:14

LONDÝN - Osoby, ktoré dostali vakcínu Pfizer/Biontech, prezradili, aké mali pocity po zaočkovaní novým preparátom.


Asi 43 500 dobrovoľne testovaných osôb dostalo koronavírusovú vakcínu vyvinutú americkou farmaceutickou spoločnosťou Pfizer a nemeckou biotechnologickou spoločnosťou Biontech.

Testované osoby očkované vakcínou porovnávajú vedľajšie účinky s chrípkovými vakcínami: bolesť hlavy a boľavé svaly. Tvrdia to britské noviny The Sun, ktoré zozbierali viacero posudkov niekoľkých testovaných osôb.

Príznaky sa zosilnili po druhej dávke

Glenn Deshields (44) z texaského Austinu prirovnal vedľajšie účinky k „ťažkej opici“. Príznaky sa ale rýchlo zlepšili.

Ďalšia dobrovoľníčka, 45-ročná Carrie z Missouri, po prvej injekcii v septembri trpela horúčkami, bolesťami hlavy a tela. Vedľajšie účinky sa po druhej dávke v októbri zhoršili, uviedla Carrie.

Ostatné subjekty sú presvedčené, že dostali placebo. Rovnako ako Bryan, inžinier z Gruzínska. Necítil imunitnú reakciu a krátko po druhej injekcii ochorel na Covid-19. Pravdepodobne ho infikovala jeho infikovaná dcéra.

Briti budú očkovaní ako prví

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock (42) v utorok oznámil, že Briti budú medzi prvými na svete, ktorí dostanú vakcínu. Britská agentúra pre lieky vakcínu schváli do niekoľkých dní od podania žiadosti, uviedol Hancock. Armáda a zdravotníci by mali byť v pohotovosti sedem dní v týždni od začiatku decembra, aby mohli vakcínu uviesť na trh.

Najskôr však na základe bezpečnostných údajov musí byť preukázané, že prípravok je možné bez váhania schváliť. Starší ľudia a zdravotnícki pracovníci by dostali vakcínu ako prví. Na rad prichádza všeobecná populácia v roku 2021. Je však „dosť veľká pravdepodobnosť“, že očkovanie bude k dispozícii do Vianoc.

Podľa prieskumu sú traja zo štyroch Britov ochotní dať sa zaočkovať. 40 percent by si však prialo, aby politici išli najskôr dobrým príkladom. Preukázať, že účinná látka je bezpečná.


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/rd

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články