Streda, 12. máj 2021. Meniny má Pankrác, zajtra Servác.

Kanada a Británia s ráznym krokom, uvalili sankcie na Lukašenka a ďalších Bielorusov

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko
Zdroj: SITA/Dmitry Astakhov, Sputnik, Government Pool Photo via AP
29.09.2020 17:20

LONDÝN/OTTAWA - Británia spoločne s Kanadou uvalila v utorok sankcie na bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, jeho syna a ďalších vysokopostavených bieloruských predstaviteľov za porušovanie ľudských práv. Informovali o tom agentúry AFP, AP a Reuters.


Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab uviedol, že sankcie boli zavedené "ako súčasť koordinovaného britsko-kanadského prístupu v snahe udržať demokratické hodnoty a vyvinúť tlak na osoby zodpovedné za represie voči bieloruským občanom".

Sankcie sa týkajú zákazu vstupu na územie Británie a zmrazenia majetku ôsmim osobám z bieloruskej vlády vrátane Alexandra Lukašenka, jeho syna Viktara a šéfa prezidentskej kancelárie. Kanada podľa agentúry Reuters uvalila sankcie na Lukašenka a desiatich ďalších vysokopostavených bieloruských predstaviteľov.

Británia avizovala prípravu vlastných sankcií voči jednotlivcom v Bielorusku v spolupráci so Spojenými štátmi a Kanadou ešte minulý týždeň. Sankčný zoznam bieloruských predstaviteľov rozšírili minulý piatok aj Litva, Lotyšsko a Estónsko, ktoré približne stovke bieloruských predstaviteľov zakázali vstup na svoje územie.

Podľa litovského ministra zahraničných vecí Linasa Linkevičiusa k tomu pobaltské krajiny motivovala minulotýždňová utajená prezidentská inaugurácia Lukašenka, ako tiež neschopnosť EÚ prijať spoločné sankčné opatrenia.

Na schválení sankcií proti Lukašenkovmu režimu sa minulý mesiac v zásade dohodli aj ministri EÚ. Aktuálne ich však blokuje Cyprus, ktorý chce touto cestou dosiahnuť uvalenie sankcií EÚ aj voči Turecku v spojitosti so sporným prieskumom ložísk zemného plynu vo východnej časti Stredozemného mora.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články