°C

Nedeľa, 25. október 2020. Meniny má Aurel, zajtra Demeter.

Európska únia uvalila sankcie na tri firmy: Dôvodom je porušenie zbrojného embarga voči Líbyi

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
21.09.2020 14:41

BRUSEL - Európska únia uvalila v pondelok sankcie na tri spoločnosti za porušenie zbrojného embarga OSN voči Líbyi. Ide o jednu tureckú, jednu kazašskú a jednu jordánsku spoločnosť. Zdroje to povedali pre tlačovú agentúru AFP.


Ministri zahraničných vecí EÚ na pravidelnom stretnutí v Bruseli schválili opatrenia, ktorými sa zmrazujú všetky majetky týchto spoločností v Únii, zároveň ich izolujú od finančných trhov EÚ a zakazujú im akokoľvek obchodovať s kýmkoľvek v Únii. Sankcie boli zavedené aj proti dvom jednotlivcom, a to za poskytovanie materiálu Líbyi. Sankcie majú podobu napríklad zmrazenia majetkov a cestovných zákazov.

Na líbyjskú vládu v Tripolise, uznanú Organizáciou Spojených národov (OSN), ešte donedávna útočil so svojimi ozbrojenými silami veliteľ Chalífa Haftar, ktorý vedie súperiacu vládu na východe krajiny. EÚ podniká námornú misiu vo vodách pri pobreží Líbye a jej úlohou je dozerať na dodržiavanie zbrojného embarga a zhromažďovať spravodajské informácie o jeho porušovateľoch. Pondelkové opatrenia sú prvými nezávislými sankciami Únie, týkajúce sa tohto líbyjského konfliktu.

Líbya zažíva už takmer desaťročie chaosu, a to od roku 2011, keď povstanie podporované Severoatlantickou alianciou (NATO) zvrhlo dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího, ktorého počas povstania aj zabili. Sú však náznaky pokroku, keďže zástupcovia oboch znepriatelených strán sa stretli na mierových rozhovoroch v Maroku, a to po minulomesačnom oznámení prekvapujúceho prímeria a po prísľube celonárodných volieb.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články