Sobota, 15. máj 2021. Meniny má Žofia, zajtra Svetozár.

Do Bieleho domu poslali smrteľne nebezpečný jed: Zásielka prišla zrejme z Kanady

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
20.09.2020 18:30

WASHINGTON - Obálka adresovaná Bielemu domu, ktorá obsahovala jed ricín a ktorú zadržali americkí federálni úradníci, zrejme prišla z Kanady.


Vyplýva to z prvotných záverov vyšetrovania, do ktorého sa okrem amerických expertov zapojila aj Kráľovská kanadská jazdná polícia. Obálka bola zadržaná vo vládnom úrade, ktoré preveruje poštu adresovanú Bielemu domu a prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Predbežné vyšetrovanie ukázalo, že zásielka bola pozitívne testovaná na ricín - jed, ktorý sa prirodzene nachádza v ricínových bôboch.

Federálni vyšetrovatelia začali pracovať na určení miesta, odkiaľ bola obálka odoslaná, a kto bol jej odosielateľom. Vyšetrovanie vedú americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI), tajná služba a Americká poštová inšpekčná služba, ku ktorým sa pripojila aj kanadská polícia. FBI vo svojom vyhlásení uviedla, že jej agenti vyšetrujú "podozrivý list, ktorý prijal poštový úrad vlády USA" a že "nebolo zistené žiadne ohrozenie verejnej bezpečnosti".        

Ricín je bielkovinový toxín, fungujúci ako tzv. bunkový jed. Prechádza cez bunkové membrány, inhibuje produkciu niektorých základných bielkovín a v dôsledku spôsobuje odumieranie buniek. Je považovaný za najsilnejší jed v prírode, keďže je 6000-krát jedovatejší ako kyanid. Otrava ricínom sa prejavuje najprv mierne a symptómy sa podobajú na chrípku. Neskôr sa objavia bolesti hlavy, pálenie v ústach, zvracanie, hnačka, črevná kolika a vnútorné krvácanie. Smrť nastáva v dôsledku poškodenia pečene, obličiek a sleziny.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články