Štvrtok, 17. jún 2021. Meniny má Adolf, zajtra Vratislav.

KORONAVÍRUS Šírenie infekcie sa zrýchľuje: WHO očakáva to, čoho sa bojíme najviac

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Manu Fernandez
08.07.2020 06:14

ŽENEVA - Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre mimoriadne situácie Michael Ryan v utorok vyhlásil, že šírenie nového druhu koronavírusu naďalej celosvetovo naberá tempo. Poukázal na výrazné zvýšenie v počte potvrdených prípadov nákazy nahlásených za posledných päť či šesť týždňov. Zároveň varoval, že čoskoro môže nasledovať aj prudký nárast počtu úmrtí.


"V apríli a máji sme mali 100.000 prípadov nákazy denne. Dnes máme 200.000 prípadov denne," vysvetlil doktor Ryan na online tlačovom brífingu. Ryan povedal, že počet úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobované novým koronavírusom sa v týchto chvíľach zdá ustálený. Upozornil však, že často nastáva oneskorenie medzi časom, keď sa zvýši počet potvrdených prípadov infekcie, a časom, keď sú nahlásené úmrtia.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Trvá totiž určité obdobie, kým sa koronavírus u pacientov naplno rozvinie a infekcia vyústi do tragického konca. Ryan tiež odmietol myšlienku, že výrazný nárast v počte prípadov spôsobuje rozsiahlejšie testovanie. Zdôraznil: "Táto epidémia sa zrýchľuje."

Dodal, že dúfa, že kolektívne dosiahnuté poznatky o účinnej liečbe pacientov s ochorením COVID-19 pomôžu udržať mieru úmrtí na pomerne nízkej úrovni, ale nedá sa to zaručiť. "Posledných päť, šesť týždňov naozaj zažívame iba rýchle zvyšovanie v počte prípadov nákazy. Takže si nemyslím, že bude prekvapením, ak začne znovu stúpať počet úmrtí," vyhlásil Ryan.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články