Utorok, 28. marec 2023. Meniny má Soňa, zajtra Miroslav.

Svetoví lídri sú šokovaní smrťou Bénazír Bhuttovej

Bénazír Bhuttová zomrela dnes pri brutálnom atentáte.Galéria fotiek (9)
Bénazír Bhuttová zomrela dnes pri brutálnom atentáte.
Zdroj: ČTK

PARÍŽ - Svetoví lídri vo štvrtok odsúdili atentát na pakistanskú opozičnú líderku Bénazír Bhuttovú a varovali, že krajina sa pred januárovými parlamentnými voľbami nesmie nechať destabilizovať extrémizmom.


Svetoví lídri sú šokovaní
Galéria fotiek (9)
Zdroj: SITA
Americký prezident George W. Bush, ktorého vláda považuje Pakistan za svojho kľúčového spojenca vo vojne proti terorizmu, označila vraždu Bhuttovej za "zbabelú". "Spojené štáty ostro odsudzujú zbabelý čin vražedných extrémistov, ktorí sa snažia podkopať demokraciu v Pakistane," vyhlásil Bush na svojom textaskom ranči.


Svetoví lídri sú šokovaní
Galéria fotiek (9)
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov Pan Ki-mun považuje atentát za "ohavný zločin". Dodal, že tento čin "predstavuje útok na stabilitu Pakistanu a jeho demokratické procesy".


Svetoví lídri sú šokovaní
Galéria fotiek (9)
Podľa Európskej komisie (EK) je vražda Bhuttovej "útokom proti demokracii a Pakistanu". "Veríme, že Pakistan bude aj ďalej neochvejne smerovať k návratu demokratickej civilnej vlády," napísal vo vyhlásení predseda EK José Manuel Barroso.


Svetoví lídri sú šokovaní
Galéria fotiek (9)
Zdroj: ČTK
Vlády celého sveta vyzvali pakistanských lídrov, aby v krajine udržali pokoj, a prezident Parvíz Mušarráf rovnako apeloval na národ, aby zostal pokojný, "aby diabolské plány teroristov mohli byť porazené," informovala štátna televízia.


Zástupca ruského ministra zahraničia Alexander Losjukov varoval pred možnými dôsledkami útoku. "Pravdepodobne to spustí vlnu terorizmu," citovala Losjukova tlačová agentúra ITAR-TASS. "Sme presvedčení, že tento vývoj je nebezpečný a prispeje k nestabilite Pakistanu pred voľbami," vyhlásil Losjukov.

Indický minister zahraničia Pranab Mucherdží vyjadril "šok a zdesenie" nad atentátom, ktorý sa odohral na politickom zhromaždení v meste Ráwalpindi pred januárovými parlamentnými voľbami. Išlo už o druhý samovražedný útok na Bhuttovú od jej návratu do Pakistanu v októbri. Pri prvom úroku na zhromaždenie jej prívržencov pri príležitosti návratu expremiérky do krajiny zahynulo 140 ľudí.

Svetoví lídri sú šokovaní
Galéria fotiek (9)
Zdroj: SITA
Afganský prezident Hámid Karzaj uviedol, že vražda bola aktom "nesmiernej brutality" zo strany "nepriateľov" Pakistanu a mieru. Bhuttovú strelil do krku samovražedný útočník, ktorý sa vzápätí odpálil uprostred davu Bhuttovej prívržencov, potvrdila polícia. Bhuttová v nemocnici zraneniam podľahla, zatiaľ však nie je známe, či bezprostrednou príčinou smrti bola strelná rana.


Turecko, blízky spojenec Pakistanu, vo vyhlásení ministerstva zahraničia vyzvalo Islamabad, aby sa neodchýlil z demokratickej cesty, a označilo atentát za "nepochybne zameraný na vyvolanie chaosu a nestability v Pakistane".

Britský minister zahraničia David Miliband povedal, že je "úprimne šokovaný" Bhuttovej smrťou a vyzval na "zdržanlivosť, no zároveň jednotu". "Tým, že si vybrali za cieľ Bénazír Bhuttovú, extrémistické skupiny ukázali, že sú zamerané proti všetkým, ktorým záleží na demokratických procesoch v Pakistane," dodal Miliband.

Svetoví lídri sú šokovaní
Galéria fotiek (9)
Taliansky premiér Romano Prodi odsúdil "fanatizmus", ktorý viedol k útoku, a vyzval na pokračovanie po "neľahkej ceste k mieru".


Svetoví lídri sú šokovaní
Galéria fotiek (9)
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy označil atentát za "odporný čin", zatiaľ čo podľa Vatikánu je "hrozný a tragický". Irán vyzval pakistanskú vládu, aby vypátrala "teroristov" zodpovedných za vraždu.


Šejch Abdulláh bin Zajíd al-Nahaján, minister zahraničia Spojených arabských emirátov (SAE), kde Bhuttová niekoľko rokov žila v exile, v stanovisku pre štátnu tlačovú agentúru WAM uviedol, že "SAE je zdrvená touto obrovskou stratou".

Svetoví lídri sú šokovaní
Galéria fotiek (9)
Japonsko vyhlásilo, že útok na Bhuttovú je "úplne neprijateľný". Španielsky premiér José Rodríguez Zapatero sa pripojil k odsúdeniu útoku a vyjadril svoje "odhodlanie úzko spolupracovať s Pakistanom pri upevňovaní demokracie a vykorenení terorizmu".


Posledné vystúpenie Bénazír Bhuttovej krátko pred smrťou


 
 

Najčítanejšie články