°C

Sobota, 4. júl 2020. Meniny má Prokop, zajtra Cyril a Metod.

Trump nariadil armáde, aby v prípade ohrozenia zaútočila na iránske lode

Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Alex Brandon
22.04.2020 15:54

WASHINGTON - Prezident USA Donald Trump prikázal americkej armáde zničiť akékoľvek iránske plavidlo, ktoré by obťažovalo lode vojenského námorníctva Spojených štátov. Oznámil to v stredu samotný Trump, ktorého citovala agentúra AFP.


"Americkému vojenskému námorníctvu som nariadil, aby spustilo paľbu a zničilo akékoľvek iránske delové člny v prípade, že budú na mori obťažovať naše lode," napísal Trump na Twitteri. Jedenásť menších ozbrojených plavidiel Iránskych revolučných gárd sa minulý týždeň v severnej časti Perzského zálivu tesne priblížilo k lodiam amerického vojenského námorníctva, ktoré v tejto oblasti vykonávali cvičenie.

Americké ministerstvo obrany uviedlo, že Iránci sa dopustili "nebezpečných a provokatívnych činov", pri ktorých hrozila zrážka alebo aj horšie následky. Iránske revolučné gardy naopak v nedeľu americké vojenské námorníctvo obvinili z "neprofesionálneho a provokatívneho správania", ktoré narušilo ich vlastné cvičenia.

Irán a Spojené štáty sa dostali na pokraj vojny po útoku amerického dronu v Iraku, pri ktorom bol 3. januára usmrtený veliteľ jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd Kásem Solejmání. Irán reagoval raketovými útokmi na iracké základne, na ktorých boli umiestnení americkí vojaci.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články