°C

Streda, 29. január 2020. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

Na Kryme sa potopil plávajúci dok aj s ponorkou: Do mora uniklo aj množstvo ropy

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP
15.12.2019 19:10

MOSKVA - V Južnom zálive prístavu Sevastopol na Kryme, kde sa v noci na nedeľu potopil plávajúci dok s vyradenou dieselovou ponorkou, došlo k úniku ropy, uviedol v nedeľu podľa agentúry Interfax guvernér mesta Michail Razvožajev. Dodal, že práce na rozmiestnení bariér, ktoré majú zabrániť rozptylu ropných škvŕn, sa úspešne zavŕšili.


Čiastočne vynorený a naklonený trup ponorky je momentálne priviazaný k mólu. V pondelok ho prevezú na recykláciu. Podľa Razvožajeva z mora vytiahnu aj plávajúci dok, ktorý bude následne tiež zlikvidovaný. Guvernér mesta uistil, že tento incident nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre obyvateľov mesta a životné prostredie.  Plavidlo malo pôvodne v doku prejsť generálnou opravou, ktorá však bola pre nedostatok financií odvolaná.  

Podľa agentúry Interfax príčinou incidentu môže byť zlý technický stav doku. Prípadom sa zaoberá vojenská prokuratúra. Interfax dodal, že plávajúci dok PD-16 postavili v roku 1938 v lodiarskom závode v Nikolajeve. Slúžil na opravy ponoriek, torpédoborcov a podporných plavidiel s výtlakom do 5000 ton. Plávajúci dok PD-16 sa v Sevastopole nachádza od roku 1945.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články