°C

Sobota, 22. február 2020. Meniny má Etela, zajtra Roman, Romana.

Zelenskyj kritizoval zverejnenie svojho telefonátu s Trumpom: Biely dom sa ho snažil ututlať

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump
Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Evan Vucci
26.09.2019 17:45

KYJEV - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa ohradil voči zverejneniu hrubého prepisu jeho júlového telefonátu s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.


Zelenskyj novinárom na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku povedal, že podľa jeho názoru by sa "také veci, ako napríklad rozhovory medzi hlavami nezávislých štátov, nemali zverejňovať". Zároveň však dodal, že sa zverejnenia telefonickej konverzácie s Trumpom neobáva.

Na margo vyšetrovania obchodných aktivít bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera, súvisiacich s Ukrajinou, Zelenskyj povedal, že ide len o jeden "z mnohých prípadov, o ktorých hovorím s lídrami iných krajín". Biden je významným politikom Demokratickej strany, ktorý chce kandidovať proti Trumpovi v budúcoročných prezidentských voľbách..

Biely dom sa snažil zablokovať detaily

Predstavitelia Bieleho domu sa snažili "zablokovať prístup" k záznamu telefonátu, v ktorom americký prezident Donald Trump naliehal na svojho ukrajinského partnera Volodymyra Zelenského, aby ukrajinská prokuratúra vyšetrovala jeho demokratického súpera Joea Bidena. Vyplýva to zo sťažnosti nemenovaného, utajeného informátora, ktorú vo štvrtok zverejnili.

Dokument bol zverejnený ešte pred plánovanou štvrtkovou výpoveďou Josepha Maguira, úradujúceho riaditeľa amerických tajných služieb, v Kongrese. Demokrati v americkej Snemovni reprezentantov, ktorí teraz zvažujú spustenie procesu tzv. impeachmentu (ústavnej žaloby) proti Trumpovi, dúfajú, že Maguire vysvetlí, prečo informátorovu sťažnosť celé týždne neposkytol Kongresu. Maguire bude potom za zatvorenými dverami vypovedať pred výborom Senátu pre kontrolu tajných služieb.

Zákonodarcovia dostali zredigovanú, odtajnenú verziu sťažnosti, ktorá môže byť zverejnená. Totožnosť informátora však zverejnená nebola, uviedla tlačová agentúra AP. Sťažnosť prinajmenšom sčasti súvisí s júlovým telefonátom Trumpa s ukrajinským prezidentom Zelenským, v ktorom Trump nalieha na Zelenského, aby ukrajinská prokuratúra vyšetrovala bývalého amerického viceprezidenta Bidena. Biely dom zverejnil v stredu ráno iba hrubý prepis tohto telefonátu. Predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová po ukrajinských odhaleniach v utorok schválila spustenie vyšetrovania, ktoré môže viesť k impeachmentu.

Informátor urobil správnu vec

Úradujúci riaditeľ amerických tajných služieb Joseph Maguire vo štvrtok vo výpovedi pred výborom Snemovne reprezentantov vyhlásil, že sťažnosť nemenovaného, utajeného informátora, týkajúca sa telefonátu prezidenta USA Donalda Trumpa a jeho ukrajinského kolegu Volodymyra Zelenského, súvisí so záležitosťami, ktoré "nemajú obdobu".

"Som presvedčený, že celá táto vec absolútne nemá obdobu," povedal Maguire pred výborom na kontrolu tajných služieb. Vo svojej výpovedi zdôraznil zložitosť a vážnosť tejto kauzy. "Som presvedčený, že informátor koná v dobrej viere," vyhlásil Maguire. "Myslím si, že informátor urobil správnu vec, keď odovzdal sťažnosť," doplnil s tým, že dotyčná osoba dodržala zákon "bod po bode". Maguire uviedol, že sťažnosť sa sčasti týka prezidenta USA a dodal: "Táto (sťažnosť) sa odlišuje od všetkých ostatných v minulosti, o ktorých viem."


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články