Rumunská premiérka chce, aby vláda pokračovala: Aj napriek odchodu koaličného partnera | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Rumunská premiérka chce, aby vláda pokračovala: Aj napriek odchodu koaličného partnera

Viorica Dancilaová
Viorica Dancilaová
Zdroj: TASR/AP Photo/Vadim Ghirda
28.08.2019 08:40

BUKUREŠŤ - Rumunská premiérka Viorica Dancilaová sľúbila, že Sociálnodemokratická strana (PSD) sa pri moci udrží aj napriek tomu, že v pondelok odišla z vlády koaličná Aliancia liberálov a demokratov (ALDE). Informovala o tom agentúra AFP.


"Chcem každého ubezpečiť, že vláda pokračuje v plnení svojich povinností a zabezpečíme kompetentné vládnutie až do konca," uviedla Dancilaová v utorok na Facebooku. Šéfka rumunskej vlády zverejnila toto vyhlásenie po tom, ako rezignovali traja zo štyroch ministrov ALDE. Vzdať sa svojej pozície odmietla len ministerka zahraničných vecí Ramona Manescová, pričom avizovala, že je pripravená "čeliť politickým následkom", hoci aj vylúčeniu zo strany.

Dancilaová má teraz 45 dní na to, aby na voľné miesta navrhla nových ministrov a získala pre takto rekonštruovanú vládu dôveru parlamentu. Získanie dôvery zákonodarcov však nebude podľa AFP pre Dancilaovú jednoduché, keďže jej strana má v 465-člennom parlamente len 205 poslaneckých mandátov, pričom opozičné strany už avizovali, že dôveru novej vláde nevyjadria.

Hoci PSD posledných 30 rokov dominovala rumunskej politike, strana utrpela v májových voľbách do europarlamentu ťažkú porážku, pričom jej bývalý šéf Liviu Dragunea bol krátko nato odsúdený za korupciu. ALDE, ktorá má v súčasnej vláde štyroch ministrov, sa rozhodla vystúpiť z koalície po tom, ako stratila dôveru v Dancilaovú. Uviedol to líder strany Calin Popescu-Tariceanu.

"Mojou dôverou závažne otriasla séria opatrení, ktoré boli prijaté bez konzultácie so mnou," povedal Tariceanu, ktorý bol v rokoch 2004-08 rumunským premiérom. Nezhody medzi PSD a ALDE sa prehĺbili po tom, ako Dancilaová oznámila rozhodnutie kandidovať v novembrových prezidentských voľbách.

 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články