Jakarta je preplnená: Indonézia bude mať nové hlavné mesto, prezident oznámil lokalitu | Topky.sk

Streda, 16. október 2019. Meniny má Vladimíra, zajtra Hedviga.

Jakarta je preplnená: Indonézia bude mať nové hlavné mesto, prezident oznámil lokalitu

Indonézsky prezident Joko Widodo
Indonézsky prezident Joko Widodo
Zdroj: TASR/AP Photo/Achmad Ibrahim
26.08.2019 11:35

JAKARTA - Indonézsky prezident Joko Widodo v pondelok oznámil lokalitu nového hlavného mesta tejto juhoázijskej krajiny, ktoré nahradí potápajúcu sa a dopravou preťaženú Jakartu. Nové administratívne centrum Indonézie bude vybudované v zalesnenej oblasti rozprestierajúcej sa na hranici okresov Kutai Kartanegara a Penajam Paser Utara v provincii Východný Kalimantan, neďaleko mesta Balikpapan.


"Táto lokalita je strategická, pretože sa nachádza v strede Indonézie," povedal prezident, ktorého citovala tlačová agentúra DPA. Podľa jeho slov je tu minimálne riziko prírodných katastrof, ako sú záplavy, zemetrasenia, vlny cunami či sopečné erupcie. Pracovná verzia zákona o novej indonézskej metropole bude predložená v parlamente v utorok, dodal Widodo s tým, že Jakarta "praská vo švíkoch" vzhľadom na svoj štatút administratívneho i komerčného strediska krajiny, ako aj ostrova Jáva.

Vláda hodlá spustiť sťahovanie hlavného mesta do roku 2024, na konci Widodovho druhého päťročného funkčného obdobia v úrade prezidenta. Činitelia oznámili, že presun metropoly bude stáť odhadovaných 33 miliárd dolárov. Financovanie bude zahŕňať povolenie pre developerov, aby v Jakarte spravovali majetok vo vlastníctve vlády výmenou za pomoc pri výstavbe nového hlavného mesta. Technologický inštitút v Bandungu (ITB) zistil, že do roku 2050 bude zaplavených 36 percent územia Jakarty. Príčinou tejto nepriaznivej perspektívy je rozsiahly odber spodnej vody pre potreby administratívnych budov, obchodov, obytných blokov a samotných obyvateľov, tvrdia experti. Každoročne sa v Jakarte vypumpuje z podzemia približne 630 miliónov kubických metrov vody, uvádza miestna vláda.

Približne 40 percent Jakarty je v súčasnosti pod hladinou mora a stále klesá. Oblasť Jakarty vrátane satelitných miest je domovom pre 30 miliónov ľudí. Vláda uviedla, že ekonomické straty spôsobené dopravnými zápchami v meste sa ročne odhadujú na sedem miliárd dolárov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články