°C

Utorok, 27. október 2020. Meniny má Sabína, zajtra Dobromila.

Lesné požiare v Grécku neutíchajú: Krajina žiada EÚ o pomoc pri ich hasení

Miestni obyvatelia sledujú požiar zo strechy domu na aténskom predmestí Peania
Miestni obyvatelia sledujú požiar zo strechy domu na aténskom predmestí Peania
Zdroj: TASR/AP Photo/Thanassis Stavrakis
14.08.2019 06:10

ATÉNY - Grécko, kde vyčíňajú lesné požiare, v utorok požiadalo Európsku úniu o pomoc pri ich likvidácii.


Agentúra DPA uviedla, že Atény požiadali o okamžité nasadenie hasičských lietadiel. Predseda gréckej vlády Kyriakos Mitsotakis prerušil svoju dovolenku a v utorok večer sa mal oboznámiť s vývojom situácie. Silný vietor v kombinácii s vysokými teplotami prispel v posledných dňoch po celom Grécku ku vzniku desiatok lesných požiarov.

Zvýšené riziko lesných požiarov je na juhu pevninského Grécka, na ostrovoch v severnej časti Egejského mora a v častiach Thrácie pri hraniciach s Tureckom. Najhoršia situácia je na ostrove Euboia (Evia) v Egejskom mori a v oblasti okolo mesta Téby severozápadne od Atén. Požiare v lesoch a krovinatých porastoch sú v Grécku počas suchého a horúceho leta časté. Ich hasenie často komplikuje kopcovitý terén a vietor fúkajúci z mora.

Požiar, ktorý vlani v júli vypukol v oblasti Atén a veľmi rýchlo sa rozšíril do okolia, si vyžiadal životy viac ako 100 ľudí. Zničené alebo poškodené boli stovky domov. S lesnými požiarmi zápasia aj na Cypre i v Bulharsku, dodala agentúra DPA.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články