Masové nepokoje na juhu Etiópie stále pretrvávajú: Vláda sa rozhodla pre radikálny krok | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Masové nepokoje na juhu Etiópie stále pretrvávajú: Vláda sa rozhodla pre radikálny krok

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP
23.07.2019 08:00

ADDIS ABBEBA - Etiópia v pondelok oznámila, že vo svojej administratívnej oblasti Štát južných národov, národností a ľudu (SNNPR) na juhozápade krajiny nasadí armádu a federálnu políciu v snahe potlačiť masové nepokoje, ktoré si vyžiadali už najmenej 18 obetí na životoch. Píše o tom agentúra AFP.


"Regulárne bezpečnostné štruktúry neboli schopné zabezpečiť právny poriadok, pričom sú vystavené problematickej situácii," zaznelo v oficiálnom vyhlásení, o ktorom informovali miestne médiá. "Od dnešného dňa bude južný región pod dohľadom federálnych bezpečnostných zložiek," konštatuje správa. 

Nepokoje sú dôsledkom snáh kmeňa Sidamov - najväčšej etnickej skupiny v regióne - o založenie nového poloautonómneho štátu. Táto iniciatíva dostala v posledných dňoch Sidamov do konfliktu s vládou etiópskeho premiéra Abiya Ahmeda. Protesty vypukli ešte minulý týždeň po tom, ako sa skupina sidamských aktivistov pokúšala vyhlásiť nezávislosť teritória daného etnika od SNNPR.

Etiópia je v súčasnosti rozdelená na deväť poloautonómnych štátov. Ústava zaväzuje etiópsku vládu zorganizovať referendum o vytvorení nového poloautonómneho štátu pre každé etnikum, ktoré o to požiada, a to do roka od podania oficiálnej žiadosti. 

Lídri Sidamov podali takúto žiadosť pred rokom v júli a boli pripravení vyhlásiť nezávislosť vlastného poloautonómneho štátu ešte minulý týždeň. Nakoniec však prijali návrh vlády, aby s týmto krokom ešte počkali. Keď však začalo byť už zrejmé, že vláda referendum v dohľadnom čase nezorganizuje, prepukli v oblasti cez víkend násilnosti.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články