°C

Sobota, 29. február 2020. Meniny má Radomír, zajtra Albín.

Tragédia, ktorá otriasla svetom: Na renováciu Notre-Dame je k dispozícii 38 miliónov eur

Požiar v parížskej katedrále Notre-Dame priniesol obrovské škody.
Požiar v parížskej katedrále Notre-Dame priniesol obrovské škody.
Zdroj: SITA/TASR/AP, topky
08.07.2019 16:55

PARÍŽ - Parížsky arcibiskup Michel Aupetit v pondelok oznámil, že na obnovu požiarom vážne poškodenej parížskej katedrály Notre-Dame je momentálne k dispozícii 38 miliónov eur. Uviedol to v pondelok vo vysielaní rozhlasovej stanice RTL.


Francúzsky denník Le Figaro pripomenul, že francúzsky minister kultúry Franck Riester v polovici mája uviedol, že na obnovu katedrály bolo rozličnými darcami - fyzickými i právnickými osobami - prisľúbených približne 850 miliónov eur. Arcibiskup Aupetit v pondelok spresnil, že reálne k dispozícii je teraz zhruba 38 miliónov eur. Dodal, že to, čo má arcidiecéza "v ruke", je asi desať percent finančných darov už získaných prostredníctvom štyroch nadácií.

Rozdiel medzi objemom získaných darov a objemom peňazí, ktoré sú reálne k dispozícii, arcibiskup vysvetlil existenciou špeciálneho mechanizmu pre jednotlivcov a organizácie poskytujúcich veľké finančné dary na obnovu Chrámu Matky Božej. Tento mechanizmus podľa Aupetita neumožňuje rýchlo začať míňať peniaze. Francúzske médiá dodali, že príslušné úrady tento systém zaviedli s cieľom zaručiť využívanie finančných prostriedkov na určený účel.

Arcibiskup informoval, že prvá časť renovačných prác vnútri chrámu stála štyri milióny eur, ktoré poskytlo združenie Friends of Notre-Dame. Ide o sumu, ktorá bola zozbieraná ešte pred požiarom a ktorou chceli darcovia pomôcť francúzskemu štátu pri renovácii štíhlej veže postavenej na hrebeni strechy nad presbytériom katedrály.

Aupetit nevedel v rozhovore uviesť, kedy sa v Notre-Dame uskutoční ďalšia omša. Prvá po ničivom požiari sa konala 15. júna a všetci prítomní museli mať na hlavách ochranné prilby. Silný požiar v katedrále Notre-Dame vypukol podvečer 15. apríla. Začal sa na lešení postavenom kvôli prebiehajúcemu reštaurovaniu chrámu. Katedrála bola požiarom vážne poškodená: strecha nad hlavnou loďou sa prepadla dovnútra spolu so spomínanou vežou - sanktusníkom.

Požiar ikonickej katedrály bol šokom pre celý kultúrny svet. Francúzsky prezident Emmanuel Macron následne prisľúbil obnoviť Notre-Dame do piatich rokov, čo však mnohí odborníci považujú za nereálne. Katedrála Notre-Dame sa stavala v rokoch 1163 - 1345. Každoročne ju navštívi 14 miliónov ľudí.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články