V Moskve sa konal protest na podporu Golunova: Novinár nedorazil, bojí sa o svoj život | Topky.sk

°C

Piatok, 15. november 2019. Meniny má Leopold, zajtra Agnesa.

V Moskve sa konal protest na podporu Golunova: Novinár nedorazil, bojí sa o svoj život

V Moskve demonštrovali proti zneužívaniu moci zo strany polície
V Moskve demonštrovali proti zneužívaniu moci zo strany polície
Zdroj: SITA/AP Photo/Pavel Golovkin
16.06.2019 19:41

MOSKVA - Približne 1600 ľudí sa v nedeľu zišlo v Moskve na úradne povolenej demonštrácii proti policajnej svojvôli a potlačovaniu slobody médií. Informovala o tom agentúra DPA.


Účastníci protestu vyjadrovali podporu investigatívnemu novinárovi Ivanovi Golunovi, ktorého minulý týždeň zadržali pre podozrenie z pokusu o nelegálny predaj omamných látok. Po mohutnej kampani na jeho podporu — nielen v Rusku, ale aj v zahraničí — ho napokon v utorok nečakane prepustili a zbavili obvinení.

Nedeľňajšia demonštrácia bola zvolaná Ruským zväzom novinárov. Niektorí z účastníkov upozorňovali na prípady regionálnych ruských žurnalistov, ktorých zadržali podobne ako Golunova. Samotný Ivan Golunov, ktorý sa podľa vlastných slov obáva o svoju bezpečnosť, sa na zhromaždení nezúčastnil, hoci ho organizátori pozvali. 

V Moskve demonštrovali proti
Zdroj: SITA/AP Photo/Pavel Golovkin

Podľa DPA sa očakávalo, že na protest príde až 20.000 ľudí. Čo spôsobilo výrazne nižšiu účasť, nebolo bezprostredne jasné. V stredu 12. júna sa konal v Moskve nepovolený protest na podporu Golunova, na ktorom polícia zadržala vyše 500 ľudí vrátane opozičného politika Alexeja Navaľného. 

Ivan Golunov pracuje pre spravodajský portál Meduza a venuje sa odhaľovaniu korupcie. Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok v súvislosti s Golunovovým prípadom odvolal z funkcií dvoch generálov polície.
 


Galéria

V Moskve demonštrovali proti V Moskve demonštrovali proti

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články