Manželku premiéra v Izraeli súd uznal za vinnú: Obvinená je zo zneužívania štátnych peňazí | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Manželku premiéra v Izraeli súd uznal za vinnú: Obvinená je zo zneužívania štátnych peňazí

Sara Netanjahuová
Sara Netanjahuová
Zdroj: TASR/Amit Shabi, Yedioth Ahronoth, Pool via AP, File
16.06.2019 13:25

JERUZALEM - Súd v Jeruzaleme uznal v nedeľu manželku izraelského premiéra Saru Netanjahuovú za vinnú z neoprávneného nakladania so štátnymi peniazmi. Netanjahuová uzavrela v stredu dohodu o vine a treste a urovnala tak obvinenia, že minula zo štátnych peňazí sumu okolo 100.000 dolárov za luxusné jedlá z reštaurácií. Informovala o tom agentúra AFP.


Netanjahuovej bola tiež uložená pokuta 10.000 šekelov (takmer 2500 eur), ako aj povinnosť vrátiť štátu 45.000 šekelov (vyše 11.100 eur), čo môže urobiť v deviatich splátkach. Netanjahuová bola obžalovaná vlani zo sprenevery a porušenia dôvery. Podľa obžaloby sa v rokoch 2010-2013 snažila "obísť pravidlá a podmienky platné pre spravovanie oficiálnej rezidencie premiéra, aby tak podvodom získala financie na rôzne účely". 

Na základe dohody o vine a treste, ktorú dopracovali v stredu na súde v Jeruzaleme, sa premiérova manželka priznala k menej závažnému obvineniu — k "úmyselnému zneužitiu chyby iného človeka". Napríklad zavádzala predstaviteľov, ktorí si neuvedomili, že Netanjahuová má už tú výhodu, že má k dispozícii šéfkuchárov platených vládou. Netanjahuova rodina mala v posledných rokoch viacero problémov zo zákonom. Samotný premiér čelí obžalobe aj pre ďalšie obvinenia z korupcie, sprenevery a porušenia dôvery; pojednávanie sa má konať začiatkom októbra.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články