°C

Streda, 27. máj 2020. Meniny má Iveta, zajtra Viliam.

Nové skutočnosti o krvavých útokoch na Srí Lanke: Teroristi použili rovnaké bomby ako Daeš

Zdroj: SITA/AP Photo/Gemunu Amarasinghe
21.05.2019 10:42

KOLOMBO - Mesiac po samovražedných bombových útokoch na Srí Lanke, keď bolo zabitých vyše 258 ľudí a zranených 500 ďalších osôb, uviedli vyšetrovatelia pre agentúru AFP, že bomboví útočníci použili výbušniny známe pod názvom Satanova matka. Tie používa aj extrémistická organizácia Islamský štát (IS). Je to nový dôkaz o zahraničnej účasti na srílanských útokoch z Veľkonočnej nedele.


Detektívi vysvetlili, že bomby v ruksakoch odpálené pri útokoch 21. apríla v troch kostoloch a troch hoteloch vyrobili miestni džihádisti vďaka odborným znalostiam Daeš. Vyšetrovatelia označili trhavinu ako triperoxid acetónu (TATP). Je to nestála, ale ľahko vyrobiteľná výbušná zmes, "obľúbená" aj u militantov Islamského štátu, ktorí ju práve pre jej nestálosť nazvali "Satanova matka". Je citlivá napríklad aj na teplo, náraz a trenie.

TATP použili tiež atentátnici pri koordinovaných útokoch v Paríži v roku 2015, samovražedný bombový útočník v multifunkčnej hale Manchester Arena v Anglicku v roku 2017 na koncerte speváčky Ariany Grande a pred rokom touto látkou zaútočili aj v kostoloch v Indonézii.

Nové skutočnosti o krvavých
Zdroj: SITA/AP Photo/Eranga Jayawardena

Daeš vyhlásil, že srílanskí bomboví atentátnici konali s jeho súhlasom. Srílanskí a zahraniční vyšetrovatelia sa však snažia zistiť, aká bola miera vonkajšej pomoci. "Skupina mala ľahký prístup k chemikáliám a priemyselnému hnojivu a získala tým základný materiál na výrobu TATP," povedal pre agentúru AFP predstaviteľ podieľajúci sa na vyšetrovaní.

Srílanskí detektívi oznámili, že útoky pripisujú militantom z miestnej skupiny Národné monoteistické hnutie (Džamáat at-tawhíd al-wataníja, NTJ) a tí museli mať pri výrobe bômb pomoc zo zahraničia. "Museli mať osobné stretnutie, kde im odovzdali tento výrobný postup. Toto človek neurobí tak, že si pozrie video na YouTube," upozornil nemenovaný predstaviteľ.

Katolíci si modlitbami pripomenuli obete útokov

Stovky katolíkov sa zišli v utorok na Srí Lanke pred Kostolom sv. Antona v metropole Kolombo, aby si spoločne uctili pamiatku obetí samovražedných bombových útokov spred mesiaca, ktoré si vyžiadali 258 mŕtvych. Informovala o tom agentúra AFP.

Nové skutočnosti o krvavých
Zdroj: SITA/AP Photo/Eranga Jayawardena

Pred zmieneným kostolom, ktorý bol prvýkrát postavený v roku 1740 a ktorý renovujú po zničujúcom bombovom útoku na Veľkonočnú nedeľu 21. apríla, si veriaci útoky pripomenuli modlitbami a zapaľovaním sviečok.
 


Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články